Afacerile din comerțul cu amănuntul au încetinit

Retail   
Afacerile din comerțul cu amănuntul au încetinit

Volumul cifrei de afaceri pentru comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete) a crescut în aprilie, față de aceeași lună a anului trecut, ca serie brută, cu 7,1%, ritm scăzut față de cel din luna precedentă, arată datele transmise miercuri de Institutul Național de Statistică (INS).

În martie, volumul cifrei de afaceri pentru comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete) a crescut, față de aceeași lună a anului trecut, ca serie brută, cu 8,4%, scrie News.ro

Urmărește-ne și pe Google News
Ioana Burcea, fiica proprietarului Paralela 45, intră pe segmentul de restaurante și deschide primul bistro gastronomic CITEȘTE ȘI Ioana Burcea, fiica proprietarului Paralela 45, intră pe segmentul de restaurante și deschide primul bistro gastronomic
Evenimente
21 mai Maratonul Economia Sustenabilă
28 mai Maratonul Fondurilor Europene
4 iunie Eveniment Profit.ro - Piața imobiliară între șocuri și oportunități - Ediția a V-a

În aprilie, față de aceeași lună a anului trecut, volumul cifrei de afaceri pentru comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete) a crescut atât ca serie brută cu 7,1% cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate cu 6,8%.

Avansul, pe serie brută, s-a datorat creșterilor înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun (+9%), vânzările de produse nealimentare (+7,1%) și la comerțul cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (+4%).

În primele patru luni ale anului, volumul cifrei de afaceri pentru comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie brută, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, a înregistrat o creștere cu 8,1%.

În 2018, față de 2017, volumul cifrei de afaceri pentru comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete) a crescut, ca serie brută, cu 5,4%, ritm scăzut față de cel din anul precedent.

viewscnt
Afla mai multe despre
omerțul cu amănuntul
ins