Unul dintre cei mai bogați oameni de afaceri din Rusia, Alișer Usmanov, unul dintre proprietarii clubului de fotbal Arsenal, l-a depus în judecată pe liderul de opoziție Aleksei Navalnîi, pe care îl acuză de defăimare, relatează Reuters.
Alișer, ale cărui interese de afaceri includ producătorul de minereu de fier Metalloinvest și un operator important de telefonie mobilă, a depus plângerea la tribunalul districtului Liublinski din Moscova, arată news.ro.
Documentele publicate nu include detalii despre proces.

Navalnîi a lansat luna trecută acuzații de corupție care îl vizează pe premierul Dmitri Medvedev și pe Usmanov. Medvedev a respins acuzațiile, spunând că sunt “prostii” motivate politică.
Navalnîi, care vrea să candideze la președinție în 2018, a fost eliberat săptămâna aceasta din închisoare, unde a petrecut 15 zile pentru rolul jucat în protestele naționale de luna trecută, când au fost arestate peste 1.000 de persoane. El a convocat un nou protest, pe 12 iunie.
Alișer a fost cel mai bogat om din Rusia, iar în prezent, conform Forbes, este al treilea din Rusia și al 71-lea din lume, cu o avere estimată la 14,7 miliarde de dolari.