Un american în vârstă de 13 ani este prima persoană care a reușit să învingă Tetris, forțând jocul video clasic al Nintendo, vechi de mai bine de trei decenii, să treacă la "ecranul morții", potrivit Reuters.
Willis Gibson, cunoscut sub numele de streamer Blue Scuti, a spus "Please crash" în timp ce aranja piesele de puzzle care se prăbușeau în cascadă pe ecran și, câteva momente mai târziu, și-a îndeplinit dorința când jocul a înghețat, ceea ce l-a determinat să exclame în mod repetat "Oh, Doamne!", într-un videoclip încărcat pe YouTube la 2 ianuarie, arată news.ro.

28 mai Maratonul Fondurilor Europene
4 iunie Eveniment Profit.ro - Piața imobiliară între șocuri și oportunități - Ediția a V-a
Gibson a doborât recordurile mondiale pentru scorul general, nivelul atins și numărul total de linii, potrivit 404 Media.
"Este incredibil", a declarat pentru Reuters Vince Clemente, CEO al Classic Tetris World Championship.
"Dezvoltatorii nu credeau că cineva va ajunge vreodată atât de departe, iar acum jocul a fost învins oficial de o ființă umană".

Anterior, doar un program de calculator cu inteligență artificială reușise să învingă Tetris, a declarat Clemente.
Willis folosește o tehnică de controler "rostogolire" popularizată în 2021, care permite jucătorului să manipuleze pad-ul direcțional, sau D-pad-ul, de cel puțin de 20 de ori pe secundă pentru a muta blocurile, mult mai mult decât metoda populară anterior, "hyper tapping", a precizat 404 Media.
Tetris, care a fost lansat pentru prima dată în 1984 și a devenit aproape imediat o senzație mondială, provoacă jucătorii să rotească și să îmbine șapte forme diferite de blocuri care cad.

Creat de Alexey Pajitnov la Academia de Științe din Moscova, în timpul apogeului Războiului Rece, și dezvoltat ca afacere de către antreprenorul de jocuri Henk Rogers, Tetris a demonstrat o remarcabilă putere de rezistență, traversând generațiile.
Este cel mai bine vândut joc video din toate timpurile, cu 520 de milioane de copii vândute, potrivit The Tetris Company.