Klaus Iohannis l-a rechemat pe ambasadorul României în Kenya, după ce acesta fost acuzat de un grup de diplomați africani că i-ar fi asociat cu maimuțele într-o reuniune diplomatică

Politic   
Klaus Iohannis l-a rechemat pe ambasadorul României în Kenya, după ce acesta fost acuzat de un grup de diplomați africani că i-ar fi asociat cu maimuțele într-o reuniune diplomatică

Președintele Klaus Iohannis a semnat decretul pentru rechemarea lui Dragoș Viorel Radu Țigău din funcția de ambasador al României în Republica Kenya, Republica Burundi, Republica Uganda, Republica Rwanda și Republica Unită a Tanzaniei, informează Administrația Prezidențială.

Astfel, șeful statului a semnat, joi, decretul privind rechemarea domului Dragoș Viorel Radu Țigău din calitatea de ambasador extraordinar și plenipotențiar al României în Republica Kenya, Republica Burundi, Republica Uganda, Republica Rwanda și Republica Unită a Tanzaniei, cu reședința la Nairobi, scrie News.ro.

Urmărește-ne și pe Google News
FOTO Marcel Ciolacu promite că guvernul va promova legea care interzice cumulul pensiei cu salariul la stat CITEȘTE ȘI FOTO Marcel Ciolacu promite că guvernul va promova legea care interzice cumulul pensiei cu salariul la stat

Ambasadorul României în Kenya, Dragoș Viorel Țigău, a fost rechemat de urgență de către Ministerul Afacerilor Externe, după ce în spațiul public au apărut informații conform cărora diplomatul român a făcut remarci rasiste la o reuniune ONU care a avut loc în luna aprilie, la Nairobi.

Conform presei din Kenya, ambasadorul român ar fi spus, într-o discuție cu un grup de diplomați est-europeni: „Grupul african ni s-a alăturat”, remarcă făcută în contextul în care ar fi văzut, în apropiere, o maimuță neagră.

viewscnt
Afla mai multe despre
klaus iohannis
ambasador