Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții din Senat a decis constituirea unei subcomisii de cercetare privind aspectele sesizate de mai multe organizații neguvernamentale în legătura cu legalitatea proiectului minier aurifer din comuna Certeju de Sus, din Munții Apuseni, aflată în apropiere de Roșia Montana.
Creanțele cesionate vor putea fi valorificate fără impunerea unei limite de valoare, deși senatorii votaseră anul trecut un proiect de lege care stabilea că orice tip de creanță poate fi valorificată doar până la dublul sumei din valoarea de cesiune prevăzută în contract.
Comercianții de produse alimentare vor trebui să elaboreze un plan de reducere a risipei alimentelor, aflate în curs de expirare, pe care vor fi obligați să îl afișeze lângă casele de marcat și pe propriile pagini de internet.
O lucrare din perioada de studenție a celui mai bine cotat pictor român, Adrian Ghenie, va fi pusă în vânzare, la sfârșitul acesti luni, la casa de licitații Artmark, cu o estimare cuprinsă între 7.000-12.000 euro. Este vorba de un ulei pe pânză intitulat ”Christ”, datat 1997, care este așteptat să depășească estimarea, având în vedere că o lucrare cu temă similară a fost vândută anul trecut cu 125.000 euro.
Comparativ cu media lunară a anului trecut, de la nivelul tutor reprezentanțelor Registrului Auto Român (RAR), solicitările de înmatriculare a autovehiculelor au ajuns la circa 80% în luna martie, conform unor date ale Ministerului Transporturilor analizate de Profit.ro. Autoritățile sunt nevoite să mai elimine din documentele solicitate pentru a face față cererilor.