Guvernul ia 1,9 miliarde de lei de la bănci și plătește 18 miliarde de lei către investitori

Bănci/Asigurări   
Guvernul ia 1,9 miliarde de lei de la bănci și plătește 18 miliarde de lei către investitori

Ministerul Finanțelor a împrumutat 1,88 miliarde de lei de la bănci, peste țintă, prin două emisiuni de titluri de stat, la randamente în ușoară creștere. Luni și marți ajung la scadență obligațiuni de 18,1 miliarde de lei.

Finanțele au luat 728,5 milioane de lei până în mai 2027, aproape de cât au subscris băncile și peste prospectul de 700 de milioane de lei, la un randament mediu de 6,49%.

Urmărește-ne și pe Google News

Guvernul ia 1,9 miliarde de lei de la bănci și plătește 18 miliarde de lei către investitori

Evenimente
21 mai Maratonul Economia Sustenabilă
28 mai Maratonul Fondurilor Europene

O altă emisiune, până în octombrie 2033, a atras oferte de 1,55 de miliarde de lei, față de un prospect de 700 de milioane de lei.

Boloș: Un președinte de bancă mi-a spus că puteau să suporte și 3% impozit pe cifra de afaceri. Guvernul va obține 336 milioane lei din taxa de 1% pe afacerile tuturor băncilor CITEȘTE ȘI Boloș: Un președinte de bancă mi-a spus că puteau să suporte și 3% impozit pe cifra de afaceri. Guvernul va obține 336 milioane lei din taxa de 1% pe afacerile tuturor băncilor

În cele din urmă a împrumutat 1,15 miliarde de lei, la un randament mediu de 6,9%, în creștere cu 10 puncte de bază față de e un împrumut similar din urmă cu două săptămâni.

Guvernul ia 1,9 miliarde de lei de la bănci și plătește 18 miliarde de lei către investitori

În piața secundară, randamentele la 10 ani au crescut cu 6 puncte de bază față de săptămâna trecută, dar rămân sub pragul de 6,9%.

Lichidatorul judiciar al Euroins vrea să recupereze de la reasigurătorul EIG Re, parte a grupului bulgar Eurohold, peste 1,5 miliarde de lei CITEȘTE ȘI Lichidatorul judiciar al Euroins vrea să recupereze de la reasigurătorul EIG Re, parte a grupului bulgar Eurohold, peste 1,5 miliarde de lei

Evoluția este similară celei din regiune, unde randamentele sunt în creștere în ultima lună și jumătate. Față de toamna anului trecut, randamentele sunt însă substanțial mai mici.

Guvernul ia 1,9 miliarde de lei de la bănci și plătește 18 miliarde de lei către investitori

Guvernul a plătit băncilor și altor investitori 10 miliarde de lei luni pentru titlurile ajunse la scadență. Marți urmează o altă plată de 8,1 miliarde de lei. Alte scadențe de 10,8 miliarde de lei urmează la finele lunii octombrie, dintr-un total de 42,3 miliarde de lei pentru acest final de an.

viewscnt
Afla mai multe despre
obligatiuni
titluri de stat
ministerul finantelor
datorie publica