Procesatorul german de plăți Wirecard, aflat în insolvență pe fondul unui scandal de proporții, începe vânzarea activelor

Procesatorul german de plăți Wirecard, aflat în insolvență în urma izbucnirii unui scandal de proporții, a încheiat un acord pentru vânzarea operațiunilor din Brazilia.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Procesatorul german de plăți Wirecard, aflat în insolvență pe fondul unui scandal de proporții, începe vânzarea activelor

Procesatorul german de plăți Wirecard, aflat în insolvență în urma izbucnirii unui scandal de proporții, a încheiat un acord pentru vânzarea operațiunilor din Brazilia.

Acesta este primul acord de vânzare la nivel global semnat de Wirecard după anunțarea insolvenței și a intenției de a vinde active. Pe lângă acordul final de vânzare a operațiunilor din Brazilia către compania de servicii financiare PagSeguro Digital, Wirecard a ajuns și la un acord de principiu pentru vânzarea unor operațiuni din Marea Britanie către Railsbank Technology și este în negocieri avansate pentru a vinde afacerile din America de Nord, a anunțat Michael Jaffe, administratorul desemnat al companiei, citat de Reuters.

Datoria publică a Marii Britanii trece, în premieră, pragul de 2.000 de miliarde de lire sterline și depășește PIB-ul. Guvernul britanic a acordat inclusiv vouchere pentru mese în oraș CITEȘTE ȘI Datoria publică a Marii Britanii trece, în premieră, pragul de 2.000 de miliarde de lire sterline și depășește PIB-ul. Guvernul britanic a acordat inclusiv vouchere pentru mese în oraș

Wirecard, cu operațiuni și în România, a solicitat intrarea în insolvență la finele lunii iunie, după ce a dezvăluit o gaură contabilă de aproape 2 miliarde de euro.

Luna trecută, fostul director general al Wirecard, Markus Braun, a fost arestat pentru a doua oară, fiind acuzat de procurori că a orchestrat, alături de alți suspecți, o fraudă elaborată pe parcursul mai multor ani, cu scopul de a înșela investitorii. Braun, care a fost reținut și în iunie și eliberat ulterior pe cauțiune, a fost arestat împreună cu foștii directori financiar și de contabilitate ai Wirecard.

Cei trei sunt bănuiți că, începând cu anul 2015, au conspirat cu alți suspecți pentru a umfla veniturile Wirecard, falsificând tranzacții cu parteneri terți., potrivit procuraturii. Acest lucru a creat o falsă impresie de robustețe financiară la Wirecard și a permis companiei să acceseze credite de 3,2 miliarde de euro. Braun a demisionat în urma scandalului iscat, care a șters peste 12 miliarde de euro din valoarea de piață a companiei.

Fondată în 1999, Wirecard a devenit unul dintre jucătorii majori pe piața globală a serviciilor de plăți electronice. Compania are 4.500 de angajați, inclusiv în România, unde deține cel mai mare centru de procesare din țară și unul dintre cele mai mari din regiunea Europei de Est.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0670 +0.0036+0.07 %
1 USD4.2778 -0.0070-0.16 %
1 GBP5.8389 -0.0073-0.12 %
1 CHF5.4387 +0.0210+0.39 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite