Bucureștiul domină categoric clasamentul național, cu 38,61% din profitul cumulat al firmelor profitabile la nivel național, respectiv peste 92 de miliarde de lei, urmat la mare distanță de Ilfov și Cluj.
Datele evidențiază decalaje majore între județe, dar și rezultate surprinzătoare în distribuția profiturilor și în clasamentul celor mai profitabile companii din țară pe județ.
Din cele 842.542 de companii active cu bilanț depus pentru anul financiar 2025, 509.791 au înregistrat profit. Astfel, circa șase din 10 firme analizate au încheiat anul pe plus.
„Profitabilitatea companiilor din România arată o economie cu rezultate pozitive pentru majoritatea firmelor, dar și cu diferențe semnificative între regiuni. Deși șase din 10 companii au încheiat anul 2025 pe profit, peste jumătate din profitul net cumulat la nivel național este concentrat în București, Ilfov și Cluj, în timp ce 30 de județe nu depășesc pragul de 5 miliarde de lei. Aceste decalaje reflectă concentrarea marilor companii și a activității economice în câteva centre regionale.
Energia, industria auto și construcțiile se regăsesc între domeniile reprezentate de liderii județeni după profitul net. Totodată, peste 90% dintre companiile care conduc clasamentele județene au capital majoritar privat, ceea ce evidențiază rolul esențial al sectorului privat în economia românească”, declară Anca Spătaru, Director Executiv ListaFirme.
Energia, industria auto și construcțiile, între domeniile reprezentate de liderii județeni după profitul net
Sectorul energetic domină clasamentul companiilor cu cele mai mari profituri la nivel județean în 2025, urmat de domenii precum industria auto, construcțiile, industria alimentară și comerțul.
Din totalul celor 42 de companii care conduc clasamentele județene după profitul net în 2025, 38 de companii (90,48%) au capital majoritar privat, iar patru (9,52%) au capital majoritar de stat, statul român deținând, direct sau indirect, peste 50% din capitalul acestora. Cele patru companii sunt Hidroelectrica (București – 3,34 miliarde de lei), Romgaz (Sibiu – 3,14 miliarde de lei), Compania Națională Aeroporturi București (Ilfov – 789,74 milioane de lei) și Uzina de Construcții Mașini Hidroenergetice (Caraș-Severin – 38,25 milioane de lei).
Cele patru companii au obținut împreună un profit net de 7,30 miliarde de lei, echivalentul a aproximativ 44% din profitul cumulat de 16,57 miliarde de lei al celor 42 de lideri județeni.
Cea mai profitabilă companie din fiecare județ
Analiza identifică și compania cu cel mai mare profit net înregistrat în fiecare județ în 2025.
La nivelul celor 42 de zone analizate, inclusiv municipiul București, clasamentul este dominat de companiile din energie, urmate de grupuri de investiții, companii industriale și producători din industria auto.
Top 10 cele mai profitabile companii dintre liderii de județ, după profitul net în 2025:
- Hidroelectrica – București: 3,34 miliarde lei
- Romgaz – Sibiu: 3,14 miliarde lei
- Pavăl Holding – Bacău: 2,35 miliarde lei
- Distribuție Energie Electrică România – Cluj: 812,66 milioane lei
- Compania Națională Aeroporturi București – Ilfov: 789,74 milioane lei
- Automobile Dacia – Argeș: 629,18 milioane lei
- Continental Automotive Products – Timiș: 549,81 milioane lei
- Arcada Company – Galați: 516,35 milioane lei
- Unilever South Central Europe – Prahova: 444,34 milioane lei
- Ford Otosan România – Dolj: 399,90 milioane lei
Companiile analizate, din cele 41 de județe și municipiul București, au înregistrat un profit net cumulat de 16,57 miliarde de lei (3,29 miliarde de euro) și o cifră de afaceri totală de 140,94 miliarde de lei (27,96 miliarde de euro), cu un număr mediu de 70.549 de angajați.
„Această analiză oferă o imagine complexă asupra profitabilității companiilor din România, de la distribuția profiturilor pe județe și regiuni până la domeniile de activitate și cele mai performante companii. Prin intermediul ListaFirme, antreprenorii și companiile au acces la un volum consistent de date financiare și informații actualizate zilnic despre mediul de afaceri, dar și la numeroase alte date relevante despre firmele din România. Utilizatorii pot crea clasamente și topuri personalizate, în funcție de criteriile de interes, pot analiza piața, identifica oportunități și lua decizii de business fundamentate pe date concrete”, declară Anca Spătaru, Director Executiv ListaFirme.
Top 10 județe după profitul cumulat al companiilor profitabile în 2025
În ceea ce privește distribuția profitului cumulat la nivel județean, Bucureștiul ocupă detașat primul loc, cu 92,3 miliarde de lei, echivalentul a 38,6% din profitul total înregistrat de companiile profitabile din România în 2025.
Valoarea este de peste cinci ori mai mare decât cea raportată în Ilfov, județul aflat pe poziția a doua, și de aproximativ 6,5 ori mai mare decât în Cluj, clasat pe locul al treilea.
Top 10 județe după profitul net cumulat al firmelor profitabile în 2025:
- București – 92,30 miliarde lei (18,31 miliarde euro)
- Ilfov – 16,40 miliarde lei (3,25 miliarde euro)
- Cluj – 14,11 miliarde lei (2,80 miliarde euro)
- Timiș – 8,67 miliarde lei (1,72 miliarde euro)
- Sibiu – 8,15 miliarde lei (1,62 miliarde euro)
- Bacău – 8,02 miliarde lei (1,59 miliarde euro)
- Prahova – 6,71 miliarde lei (1,33 miliarde euro)
- Constanța – 6,68 miliarde lei (1,32 miliarde euro)
- Iași – 6,12 miliarde lei (1,21 miliarde euro)
- Brașov – 5,98 miliarde lei (1,19 miliarde euro)
Notă: Echivalentele în euro sunt calculate la cursul mediu anual BNR din 2025, de 5,0415 lei/euro. Valorile sunt rotunjite la două zecimale.
Primele trei poziții concentrează 51,4% din profitul cumulat la nivel național. Dacă sunt adăugate Timiș și Sibiu, ponderea urcă la 58,4%, ceea ce arată o concentrare puternică a rezultatelor financiare în câteva centre economice.
Bucureștiul, Ilfovul, Clujul și Timișul domină economia companiilor profitabile din România, ocupând primele patru poziții la nivel național atât după valoarea profitului net cumulat, cât și după numărul firmelor care au încheiat anul 2025 pe profit.
La polul opus, Caraș-Severin, Mehedinți și Covasna sunt județele cu cel mai mic profit net cumulat al firmelor profitabile în 2025.
Cele 10 județe cu cel mai mic profit cumulat în 2025 sunt:
- Caraș-Severin – 617,82 milioane lei
- Mehedinți – 623,42 milioane lei
- Covasna – 913,97 milioane lei
- Teleorman – 942,07 milioane lei
- Vaslui – 950,90 milioane lei
- Ialomița – 996,90 milioane lei
- Tulcea – 1,01 miliarde lei
- Gorj – 1,05 miliarde lei
- Brăila – 1,07 miliarde lei
- Călărași – 1,08 miliarde lei
Aceste 10 județe au acumulat împreună aproximativ 9,25 miliarde de lei, echivalentul a circa 3,87% din profitul total de 239 de miliarde de lei înregistrat de firmele profitabile din România în 2025.
Top județe după numărul de firme pe profit
Bucureștiul conduce detașat și clasamentul național al firmelor profitabile în 2025, cu 93.762 de companii, urmat de Cluj și Ilfov.
Primele 10 poziții sunt ocupate de:
- București – 93.762 firme profitabile
- Cluj – 31.408 firme profitabile
- Ilfov – 28.186 firme profitabile
- Timiș – 22.879 firme profitabile
- Iași – 19.090 firme profitabile
- Brașov – 18.583 firme profitabile
- Constanța – 17.996 firme profitabile
- Bihor – 17.602 firme profitabile
- Prahova – 15.310 firme profitabile
- Argeș – 15.275 firme profitabile
Cele 10 județe, inclusiv Bucureștiul, concentrează 280.091 de firme profitabile, ceea ce reprezintă 54,94% din totalul celor 509.791 de companii care au încheiat anul 2025 pe profit în România.
La polul opus, cele 10 județe cu cele mai puține firme profitabile sunt:
- Mehedinți – 3.090 firme
- Caraș-Severin – 3.407 firme
- Covasna – 3.456 firme
- Ialomița – 3.652 firme
- Tulcea – 3.971 firme
- Călărași – 4.042 firme
- Botoșani – 4.341 firme
- Teleorman – 4.510 firme
- Giurgiu – 4.685 firme
- Sălaj – 4.808 firme
Aceste județe însumează 39.962 de firme profitabile, reprezentând aproximativ 7,84% din totalul companiilor care au încheiat 2025 pe profit.
Diferența dintre București și județele cu cele mai reduse profituri cumulate ajunge astfel la aproape 150 de ori.
Bacăul și Sibiul, surprizele clasamentului național
Sibiul ocupă locul al cincilea la nivel național, cu un profit net cumulat de 8,15 miliarde de lei, urmat de Bacău, cu 8,02 miliarde de lei. Rezultatele sunt influențate semnificativ de marile companii: Romgaz generează 38,5% din profitul cumulat al județului Sibiu (3,14 miliarde de lei), iar Pavăl Holding contribuie cu 29,3% la profitul Bacăului (2,35 miliarde de lei).
În cazul holdingurilor, profiturile pot proveni și din venituri financiare și participații, nu doar din activități operaționale.
Clasamentul regiunilor după profitul net cumulat în 2025
București–Ilfov domină clasamentul celor opt regiuni de dezvoltare, cu un profit net cumulat de 108,70 miliarde de lei (45,47% din totalul național), deși concentrează doar 23,92% dintre firmele profitabile. La polul opus, Sud-Vest Oltenia înregistrează 9,86 miliarde de lei.
Primele patru regiuni concentrează 75,8% din profitul net cumulat la nivel național.
Metodologie:
Datele reflectă informațiile disponibile în baza ListaFirme la 23.10.2026.
Prin «firme active», ListaFirme desemnează firmele considerate în funcțiune potrivit informațiilor Registrului Comerțului și care nu figurează inactive fiscal la ANAF, conform ultimei actualizări.
Analiza a fost realizată pe baza datelor ListaFirme privind companiile active care au depus bilanțul aferent anului financiar 2025. Companiile au fost grupate în funcție de județul în care au sediul social.
Profitul fiecărei companii a fost atribuit județului în care aceasta este înregistrată, chiar dacă activitatea economică se desfășoară în mai multe regiuni ale țării. Prin urmare, rezultatele reflectă distribuția profiturilor în funcție de sediul social, nu neapărat valoarea economică generată efectiv în fiecare județ.
Profitul net cumulat reprezintă suma profiturilor nete ale companiilor care au înregistrat rezultate pozitive în 2025, fără compensarea acestora cu pierderile firmelor neprofitabile.
Valorile exprimate în euro au fost calculate la cursul mediu anual BNR din 2025, de 5,0415 lei/euro. Sumele prezentate în miliarde de lei și euro au fost rotunjite la două zecimale.
Datele arată o evoluție permanentă a numărului de companii active în România. Dacă în 2008 au depus bilanț puțin peste 512.000 de companii, în anii următori, mediul antreprenorial a cunoscut o tendință generală de creștere, marcată însă de fluctuații semnificative în momente-cheie.
Două momente importante ies în evidență în această perioadă: anul 2010, când numărul companiilor active a crescut semnificativ, cu mai bine de 15%, marcând astfel revenirea economică după criza financiară globală, și anul 2014, când creșterea de peste 7% confirma că România era „tigrul" Europei,.
Pandemia a adus o scădere ușoară, de câteva procente, a numărului de companii care au depus bilanț, atât în 2020, cât și în 2021, demonstrând vulnerabilitatea mediului economic în fața șocurilor externe.
Cu toate acestea, revenirea din 2022 și depășirea pragului de 900.000 de companii începând din 2023 indică reziliența și capacitatea antreprenorilor români de a reveni rapid după provocări majore, conform termene.ro.
Per total, între 2008 și 2025, numărul de companii a înregistrat o creștere cumulată de 83%, ceea ce reflectă o rată medie anuală de creștere compusă (CAGR) de circa 3,6%, o consolidare treptată, dar sigură, a sectorului de afaceri românesc, care a determinat un ritm comparabil de creștere al economiei. Se impune, însă și o precizare importantă.
Numărul de firme care au depus bilanțul pentru anul 2024 până la momentul realizării acestui studiu este cu aproximativ 3% mai mic decât cel din urmă cu un an, însă este de așteptat ca acest număr să se modifice în perioada următoare, având în vedere că sunt încă unele companii importante care nu și-au publicat rezultatele financiare aferente anului trecut.
Un alt indicator relevant pentru maturitatea economiei este evoluția companiilor cu afaceri substanțiale.
Numărul firmelor cu venituri de peste 1 milion de lei a crescut spectaculos de la puțin peste 61.000 în 2008 la peste 152.000 în 2025, o valoare de două ori și jumătate mai mare.
Interesant este că dacă în primul an analizat doar 12% din totalul companiilor depășeau pragul de 1 milion de lei venituri, în 2025 acest procent a trecut de 16%.
Creșterea acestui segment demonstrează o consolidare reală a mediului de afaceri românesc, cu tot mai multe companii care reușesc să atingă o dimensiune critică pentru dezvoltare.
Afaceri de trei ori mai mari
Se impune, înainte de toate, o precizare importantă. Toate cifrele pe care le veți regăsi în acest studiu trebuie puse în context, deoarece în acest interval de timp inflația cumulată a depășit 130%. Cu alte cuvinte indicatorii care au crescut dincolo de acest nivel au consemnat o creștere reală, în timp ce orice evoluție mai mică a însemnat, în realitate, o scădere în termeni reali.
Datele arată o transformare fundamentală a economiei românești în anii care au trecut de la criza financiară globală. În 2008, companiile active cumulau afaceri de aproximativ 857 de miliarde de lei. Până la finalul anului 2025, acest nivel a ajuns la 2.875 de miliarde de lei - o creștere de peste 3 ori, corespunzătoare unui ritm anual compus de creștere de peste 7%.
Însă drumul de creștere al afacerilor nu a fost lipsit de turbulențe. Criza financiară globală a lovit dur în 2009, când afacerile cumulate au scăzut cu aproape 8%. Pandemia de COVID-19 a provocat, la rândul ei, un recul de aproape 2% în 2020.
Cu toate acestea, revenirea post-pandemică a fost spectaculoasă: +21% în 2021 și aproape +26% în 2022 - cele mai mari ritmuri de creștere anuală din întreaga perioadă analizată. Anul 2023 a adus o tendință de stabilizare, cu +3%, ritmul păstrându-se și în 2024 (+3,3%) și 2025 (+4,6% pe bilanțurile depuse până acum), sugerând intrarea într-o fază de maturitate după boom-ul post-pandemic.
La fel ca și în cazul numărului total al companiilor care au depus bilanț, este de așteptat ca valoarea cumulată a afacerilor și profiturilor să mai crească pe măsură ce vor mai apărea pe site-ul Ministerului de Finanțe și datele financiare ale altor companii.
Profituri de patru ori mai mari, dar și pierderi
Dincolo de volumul afacerilor, companiile au devenit semnificativ mai profitabile. Profitul brut total - suma tuturor profiturilor raportate de companiile profitabile - a crescut de la 60,1 miliarde lei în 2008 la 276,2 miliarde lei în 2024, o multiplicare de 4,6 ori, corespunzătoare unui ritm anual compus de creștere de aproape 10%.
Evoluția nu a fost liniară. Paradoxal, în 2009 - anul cu cea mai mare scădere a veniturilor - profitul brut a crescut cu 3%, semn al unor ajustări rapide de costuri și modele de afaceri mai reziliente. Între 2015 și 2017, profitabilitatea s-a consolidat puternic, culminând cu o creștere de 20% în 2017.
Valul post-pandemic a adus noi recorduri, cu creșteri de aproximativ 30% în 2021 și în 2022, urmând ca 2023 să aducă o corecție de -6%, care a continuat cu un ritm apropiat și în 2024, ajungând la 264,5 miliarde lei.
Scenariul s-a păstrat și în cazul profitului net, care a ajuns în 2025 la 240,8 miliarde de lei, o valoare de 4,8 ori mai mare față de cele 50 de miliarde de lei din 2008, o creștere de 1,4% după doi ani de scădere.
Un element esențial pentru înțelegerea completă a performanței economice este reprezentat de evoluția pierderilor raportate. Pierderile brute au crescut de la 36,5 miliarde lei în 2008 la 59,4 miliarde lei în 2025, o creștere de doar 62% în 17 ani - semnificativ mai lentă decât creșterea profiturilor.
Analiza pierderilor relevă perioade distincte, cea mai dificilă fiind cea dintre 2010 și 2014, cu pierderi brute constant peste 45 miliarde lei. Următorii cinci ani - între 2015 și 2019 - au adus o stabilizare relativă, cu pierderi de 40 miliarde lei, pentru ca perioada de după pandemie să aducă o creștere graduală a pierderilor cumulate până la circa 60 miliarde lei, reflectând parțial și creșterea numărului total de companii.
Cu toate acestea, raportul dintre profituri și pierderi s-a îmbunătățit dramatic, astfel că dacă în 2008 companiile obțineau 1,65 lei profit pentru fiecare 1 leu pierdere, în 2025 raportul era de peste 4 lei profit pentru fiecare 1 leu pierdere.
Măsura reală a prosperității
Soldul profitului (calculat ca diferență între profiturile brute și pierderile brute) oferă o imagine mai clară asupra sănătății economice reale. Evoluția acestui indicator a fost spectaculoasă, de la mai puțin de 24 de miliarde lei la peste 220 de miliarde de lei în 2025, după ce în anul 2022 a depășit 238 de miliarde de lei.
Creșterea totală a soldului profitului brut de circa 9 ori și a profitului net de circa 13 ori reprezintă unii dintre cei mai importanți indicatori ai transformării economice.
Această evoluție poate fi împărțită în patru perioade distincte, începând cu criza și recuperarea lentă dintre 2008-2013, urmată de o creștere accelerată între 2014 și 2017, pe fondul absorbției fondurilor UE.
A urmat consolidarea pre-pandemică și era post-pandemică (2020-2025), cu o explozie a soldului profitului brut de până la 237 de miliarde de lei și a profitului net de 207 miliarde de lei, urmată de o scădere de la an la an de între 5 și 9%, cu excepția anului 2025, când a revenit pe creștere.
Eficiență și rentabilitate în creștere
Marja profitului brut - raportul dintre profitul brut și cifra de afaceri - a evoluat de la 7,0% în 2008 la un vârf de 10,9% în 2022, pentru ca în 2024 să se stabilizeze la 9,9%, încă un nivel foarte robust. Aceeași a fost evoluția și în cazul marjei profitului net, care a evoluat de la 5% la aproape 1%, înainte să se stabilizeze la un nivel mai ridicat.
Și în ceea ce privește pierderile, performanțele agregate ale companiilor s-au îmbunătățit semnificativ, marja scăzând de la 4,3% din venituri în 2008 la doar 2,1% în 2025, demonstrând o economie mai matură cu rate de eșec mai mici.
Cel mai relevant indicator, marja soldului profitului brut (calculată ca raport între sold și venituri), arată transformarea fundamentală, de la mai puțin de 3% în 2008, la circa 8%, înainte de a începe scăderea ușoară în ultimii doi ani.
Această creștere a marjei soldului reprezintă poate cea mai clară dovadă a maturizării economice, un pas important pe drumul României de a ajunge la niveluri de profitabilitate comparabile cu economiile dezvoltate din UE.
ROA (rentabilitatea activelor), calculată ca raport între profiturile nete și active, a crescut de la 5,4% în 2008 la peste 7% în anii de vârf, semn că firmele își utilizează resursele mai eficient, da a revenit sub 6% în ultimii ani.
ROE (rentabilitatea capitalurilor proprii), calculată ca raport între profiturile nete și capitaluri proprii, a scăzut de la 15% în 2008 la mai puțin de 10% în 2025. Această evoluție nu reprezintă neapărat un lucru negativ, având în vedere creșterea masivă a capitalurilor proprii (de peste 7 ori mai mari la finalul perioadei analizate), sugerând că firmele au preferat tot mai mult să reinvestească profiturile pentru capitalizare în locul utilizării altor surse atrase de finanțare. Este o tendință sănătoasă, asociată cu consolidare financiară și sustenabilitate pe termen lung.
Rentabilitatea activelor folosind în calcule soldul profitului net a crescut de la aproape 1,4% la 4,1%, după ce a scăzut de-a lungul timpului și la 0,1%, dar a ajuns și la aproape 6%. În schimb, rentabilitatea capitalurilor proprii a ajuns de la 4,2% la circa 7,5%, după ce a depășit și 11%.
2025 în context: noul normal
După căderea din primul an de pandemie și revenirea spectaculoasă in următorii 2 ani, anul 2025 a confirmat evoluția din 2024 și prezintă tot mai multe caracteristici specifice unei economii în tranziție spre maturitate.
După boom-ul post-pandemic și corecția din 2023–2024, anul 2025 confirmă intrarea mediului de afaceri într-un „nou normal”: creștere moderată a afacerilor, profituri stabilizate la un palier înalt și bilanțuri tot mai solide.
Câteva cifre
• +88% - creșterea numărului companiilor cu bilanț depus (2008-2025); maxim istoric: 966.539 de firme în 2024
• 152.104 - companii cu afaceri de peste 1 milion de lei în 2025 (vs. 61.682 în 2008)
• 2.875 mld. lei - cifra de afaceri totală în 2025 (de 3,35 ori mai mare vs. 2008; +43% în termeni reali)
• 276,2 mld. lei - profit brut în 2025 (de 4,6 ori mai mare)
• 240,8 mld. lei - profit net în 2025 (de 4,8 ori mai mare)
• 181,4 mld. lei - soldul profitului net (profituri minus pierderi) în 2025 (de peste 13 ori mai mare)
• peste 4 : 1 - raportul profit/pierderi în 2025 (vs. 1,4 : 1 în 2008)
• 4.443 mld. lei - active totale în 2025 (de 4,5 ori mai mari)
• 2.420 mld. lei - capitaluri proprii în 2025 (de 7,5 ori mai mari)
• 39,5% - gradul de îndatorare în 2025 (vs. 62,5% în 2008)
• 4,23 milioane - angajați în 2025 (+4,8% față de 2008)
• 679.310 lei - cifra de afaceri per angajat în 2025 (de 3,2 ori mai mare)
Precizare metodologică (date valabile la 25 octombrie 2026)
Analiza acoperă perioada 2008–2025 și se bazează pe date financiare oficiale depuse de companiile românești la Ministerul Finanțelor, procesate și integrate prin platforma Termene.ro. Studiul include toate companiile active care au depus bilanț în perioada analizată.
La data scrierii acestui articol, numărul companiilor care depuseseră bilanțul pentru anul 2025 era cu aproximativ 3% mai mic decât al celor care au depus pentru anul 2023, din cauza faptului că unele companii - inclusiv dintre cele mari - nu își publicaseră încă situațiile financiare pe site-ul Ministerului Finanțelor.
În consecință, indicatorii aferenți anului 2025 (cifra de afaceri, profiturile, pierderile și soldul profitului) sunt potențial subestimați și vor fi revizuiți odată cu publicarea tot mai completă a datelor oficiale privind bilanțurile.























