Bogdan Staicu pleacă de la conducerea Mobexpert, companie pe care practic a construit-o și în care în ultimii 12 ani a deținut funcția de Executive Director.
El s-a angajat la Mobexpert în vara anului 1996. În 2002 a fost numit Executive Manager, pentru ca în martie 2008 să fie instalat Executive Director.
Staicu are și propriul business, controlând din august 2013 firma Bio Save Romania, reprezentantul Vita 34, bancă de celule stem din Germania.
28 mai Maratonul Fondurilor Europene
Mobexpert este deținută de Dan Șucu.

Șucu a intrat în afaceri în 1993 împreună cu fosta soție, Camelia Șucu, prin brandul Mobexpert, cu deschiderea unui magazin în cadrul complexului Unirea din București. Astăzi, Mobexpert este unul dintre cei mai mari retaileri de mobilă din România, având o rețea de peste 30 de hipermagazine și magazine, la care se adaugă un hipermagazin la Sofia (Bulgaria) și un magazin în Belgrad (Serbia).
În timp, Șucu a investit în mai multe proiecte, Profit.ro anunțând că omul de afaceri a decis să intre pe piața imobiliară cu 36 milioane euro. El a intrat și în proiectul ROCA.
În 2011, Dan Șucu era creditat de Forbes cu o avere de circa 150 milioane euro.
Mai jos mesajul lui Bogdan Staicu transmis Profit.ro
Și totuși, ce urmează?
E foarte liniște la birou zilele astea. Suntem puțini și vorbim despre ce putem face acum.
Sunt ultimele mele zile în compania unde am început acum 24 de ani și am crescut de la consultant de vânzări la director executiv. Anul trecut, când am început să-mi pregătesc succesiunea, nu mă așteptam ca odată cu încheierea mandatului meu să înceapă o nouă ordine pentru toată lumea, nu doar pentru mine.
Nimic nu se compară cu ce trăim acum. Fiecare dintre noi ne temem pentru propria sănătate și a familiei noastre. Piețele financiare trec printr-un efect de yoyo. E pentru prima oară când se oprește tot mapamondul.
Poate că nu am atins încă vârful pandemiei, dar după un mimim de activitate urmează întotdeauna decolarea.

Lucrurile trebuiesc repornite cât mai curând, acolo unde se pot reporni.
Acum o lună și jumătate știam că trebuie să aduc forta de munca din afara UE să lucreze în depozite pentru că îmi era greu să găsesc forță de muncă locală. Azi mulți oameni vorbesc despre un număr important de șomeri în România. Nu este corect pentru cei care zi de zi vin la muncă. O să trecem împreună prin asta. Cu greu, cu sacrificii, dar vom trece. Fără încurajare, n-o să ne facem decât gânduri.
Îmi amintesc că în 2007-2008 adusesem Mobexpert Office la 45% din cifra de afaceri a companiei. Aveam vârfuri irepetabile pe clienți unici de milioane de euro. După criza financiară, nimeni nu mai cumpăra nimic. De la apogeu, a trebuit să ne reinventăm și să găsim lucruri noi de făcut. Am lansat atunci divizia de servicii. Am supraviețuit.
Apoi, în iulie 2012, în cea mai grea zi din viața mea, după negocieri intense cu mallurile, a trebuit să mă uit în ochii colegilor mei dintr-unul din magazinele noastre și să le spun că închidem. Le-am cerut atunci să aibă încredere. Am găsit soluții.
După 24 de ani în retail, știu în 30 de secunde ce nu merge într-un magazin. Am învățat să citesc în cifre, ritmuri și trenduri lucruri care, poate, altora le scapă. Dar zilele acestea vedem cu toții că se deschid noi direcții în online. Ce ieri era o modă astăzi devine un must.
Mulți dintre noi descoperim un nou mod de a trăi și lucra de acasă. Învățăm de la copii noștri viața pe Instagram și Zoom. Sunt multe necunoscute, dar știm că retailul nu va mai fi la fel. Fiecare dintre noi va fi marcat de ideea că oricând se poate repeta ce trăim zilele acestea. Nu înseamnă că ne oprim din gândit. Efoturile industriei HoReCa de a reașeza activitatea în livrări de mâncare direct acasă sunt absolut lăudabile. Își onorează așa promisiunea față de angajați, furnizori și clienți. Sunt companii de tehnologie care lucrează acum, în acest moment, la aplicații care să rezolve livrările în comunitate.

Orice ține de tehnologia aplicată în procesul de vânzare devine acum o prioritate și va aduce un suflu nou: a experimenta un produs, a afla despre el, a interacționa cât mai puțin cu altă persoană față în față sau în apropiere, de la tur virtual până la realitate augmentată. Cum aș putea face toate ușile de intrare în magazine să fie automate? Să nu mai ating butoanele de la lift? Sau să fac un computer să genereze și miros?
Am crescut împreună cu proprietarul și echipa o afacere de 250 de milioane de euro, respectată astăzi în toată Europa.
Online-ul a fost singurul subiect despre care eu și Dan Șucu nu am fost de acord de la început. În 2013 am listat cu de la mine putere compania pe marketplace-ul emag. Mi-a spus atunci că sunt nesăbuit. I-am pus rezultatele pe masă. Doi ani mai târziu, a devenit cel mai mare avocat al departamentului de online.
Orice companie care activează în retail sau distribuție fără o prezența online puternică și cât mai multe procese interne digitalizate, automatizate și cu cât mai puțină interacțiune umană nu are cum să crească în viitor. Asta vedem azi.
Acele companii care au gradul de automatizare și digitalizare cât mai mare resușesc să fie viabile. Acum digitalizarea este un must have. E o chestiune de supraviețuire.
Ne vom întoarce la ce făceam înainte: vom zbura cu avionul, vom avea întâlniri cu partenerii, vom transporta bunuri. E momentul să ne menținem bunul simț, inclusiv cel economic. Oriunde am fi în economie, avem în aval și în amonte furnizori, clienți și angajați, față de
vrem să ne onorăm promisiunile. E momentul să ne uităm cu atenție la noi idei de business și să testăm cât mai repede. Chiar dacă greșim opt din zece, două vor premia mai bine decât celelalte.

Am fost, în ultimele săptămâni, să-mi iau la revedere personal de la colegii mei din fiecare magazin, fabrică și birou. “Îți mulțumesc pentru ce-ai făcut pentru mine”, mi-au zis mulți dintre ei. Eu le-am mulțumit. Rolul meu a fost acolo să-i ajut.
Închid 24 de ani din viață la Mobexpert cu cifre frumoase de încasări, profitabilitate și productivitate. Cel mai mândru sunt însă că 34 din cei 60 de colegi direcți ai mei au mers la studii de business la IEDC Bled Slovenia. Au fost doar în ultimii 4 ani 3 MBA-uri Executive, 3 programe General Manager & Purchasing și 9 programe pentru tineri manageri, un număr record pentru top managementul oricărei companii din Europa Centrală și de Est. Educația premiază pe termen lung, dar mai ales acum, când avem nevoie de multă
ingeniozitate și inventivitate.
Am avut în tot acest timp doi mentori: pe tata, campion național și internațional la marș, de la care am învățat fair play-ul, și pe Dan Șucu, antreprenorul căruia îi mulțumesc că m-a format. Am depășit multe bariere. Mai ales îi mulțumesc pentru ce mi-a propus atunci: să avem o companie la care să poată lucra copiii noștri. Promisiunea de atunci e îndeplinită astăzi. Sunt pregătit pentru următoarea.