Hotelul Hyatt Regency este situat în vestul Parisului.
Un purtător de cuvânt al poliției din Paris a refuzat să comenteze. Apelurile către Ambasada Africii de Sud au rămas fără răspuns.
Un recepționer de la Hyatt a declarat că hotelul nu va face comentarii.

Site-ul ambasadei menționează că ambasadorul Nkosinathi Emmanuel 'Nathi' Mthethwa a fost ministrul Artelor și Culturii din Africa de Sud între 2014 și 2019, în portofoliul său adăugându-se Sportul în perioada 2019 - 2023, scrie Agerpres.
Ambasadorul a fost dat dispărut de soția sa după ce a primit un mesaj text de la el care a îngrijorat-o, potrivit Le Parisien.

Un purtător de cuvânt al Ministerului Afacerilor Externe al Africii de Sud a declarat că instituția este 'la curent' cu informațiile 'nefericite' referitoare la ambasadorul Nathi Mthethwa. precizând că va fi emisă o declarație de îndată odată ce vor exista date oficiale