O treime din români vor să devină antreprenori și să înceapă o afacere, în scădere cu cinci puncte procentuale față de nivelul de 39% înregistrat anul trecut, principalele lor așteptări fiind independența față de un angajator, să fie propriul lor șef (42%) și posibilitatea obținerii unui al doilea venit (41%), potrivit unui studiu realizat de compania de vânzări directe Amway.
De asemenea, 21% dintre românii s-au arătat convinși că posedă abilitățile necesare pentru a fonda o afacere (comparativ cu 24% în 2015) și 45% spun că nu vor renunța la intenția de a avea o afacere proprie chiar dacă familia și prietenii îi vor descuraja (comparativ cu 51% în 2015).
Așteptările românilor legate de antreprenoriat:
28 mai Maratonul Fondurilor Europene
4 iunie Eveniment Profit.ro - Piața imobiliară între șocuri și oportunități - Ediția a V-a
• 42% dintre români au optat pentru „independența față de un angajator, să fiu propriul șef”;
• 41% doresc „posibilitatea unui al doilea venit”;
• 26% au ca scop principal „propria împlinire și posibilitatea de a-și pune în practică ideile”;
• 19% vor „o mai bună compatibilitate între familie, timp liber și carieră”;
• 13% vizează „să se întoarcă pe piața muncii, ca alternativă la șomaj”.
Comparativ cu anii trecuți a scăzut „posibilitatea unui al doilea venit” cu 8% și a crescut „compatibilitatea între familie, timp liber și carieră” cu 4%.

Întrebați despre cum văd dezvoltarea antreprenoriatului în următorii cinci ani, 22% dintre români spun că este mai probabil să devină antreprenori, 29% cred că este probabil să fie antreprenori full-time sau part-time, în timp ce 23% spun că este puțin probabil să fie antreprenori.
Când au fost întrebați cum se simt în postura de a cauta și a găsi clienți pentru propria afacere, românii s-au arătat indeciși: 38% se simt confortabil să facă acest lucru, în timp ce 37% se simt inconfortabil, iar restul de 25% nu au răspuns la această întrebare.
Indicele care măsoară spiritul antreprenorial al românilor a înregistrat o tendință descrescătoare în acest an, comparativ cu 2015, cu valori mult mai scăzute față de media globală, dar aproape comparabile cu media europeană.
Astfel, doar 30% dintre românce au spirit antreprenorial (comparativ cu 36% în 2015), în timp ce bărbații au un scor mai mare, de 36%, dar mai scăzut decât în 2015 (41%).
Comparând grupele de vârstă, indicele este cel mai puternic la românii sub 35 de ani (47%), în comparație cu persoanele între 35 și 49 de ani (39%) și cele cu vârsta peste 50 de ani (19%). Respondenții cu studii universitare arată o mai mare dorință de a începe propria afacere (45%) comparativ cu 31% dintre cei fără studii universitare.
„Amway susține antreprenoriatul românesc din 1997, fiind alături de cei care au curajul să facă diferența, să creadă în propriile forțe și să aibă ambiția de a-și îndeplini obiectivele. De la an la an, spiritul antreprenorial s-a dezvoltat mai mult în România, fapt pe care îl observ și în relația cu partenerii Amway, care dovedesc mai multă creativitate, seriozitate și un plus de entuziasm. Susținerea unor politici fiscale favorabile antreprenoriatului, eliminarea obstacolelor birocratice, asigurarea unei legislații economice solide și predictibile, precum și implimentarea unor programe de educație antreprenorială sunt esențiale pentru consolidarea acestui segment economic”, a declarat Ioana Enache, General Manager al Amway România, Bulgaria și Grecia.

Potrivit aceluiași studiu, în România, 52% dintre respondenți au o atitudine pozitivă față de antreprenoriat, procent situat atât sub media europeană de 74%, cât și sub cea globală, de 77%. De asemenea, studiul arată că barbații (54%) și femeile (51%) din România se plasează la valori aproximativ egale cu privire la atiudinea pozitivă față de antreprenoriat.
„Românii manifestă în continuare o atitudine în general pozitivă față de activitatea de antreprenoriat, această atitudine fiind mai pronunțată în rândul populației tinere și educate. Chiar și așa, intenția românilor de a-și dezvolta propria afacere rămâne mai mult o dorință, fiind mult mai scăzută față de media europeană sau de cea internațională. Potențialul antreprenorial rămâne în continuare mai ridicat pentru populația masculină, în grupa de vârstă de 35 - 49 ani și cu studii universitare”, spune Carmen Păunescu, Prof. Dr. în cadrul Facultății de Administrarea Afacerilor cu predare în limbi străine, Departamentul UNESCO pentru Administrarea Afacerilor, Academia de Studii Economice din București și expert academic pentru studiul Amway în România.
În România, studiul Amway a fost realizat pe un număr de 1.023 de bărbați și femei.