VESTE BUNĂ Dunărea va avea o tendință de creștere

Debitul Dunării rămâne la 1.400 mc/s, dar o tendință de creștere este preconizată la jumătatea săptămânii viitoare, anunță hidrologii.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
VESTE BUNĂ Dunărea va avea o tendință de creștere

Debitul Dunării, la intrarea în țară, se situa, vineri, la 1.400 mc/s, însă va exista o tendință de creștere până la 1.450 mc/s, la jumătatea săptămânii viitoare, reiese din prognoza publicată de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA).

Cădere liberă: cel mai mare producător de biciclete din lume își cere insolvența CITEȘTE ȘI Cădere liberă: cel mai mare producător de biciclete din lume își cere insolvența

Potrivit hidrologilor, în aval de Porțile de Fier, în ultimele două zile, debitele au fost relativ staționare pe sectoarele Gruia - Calafat și Brăila - Tulcea și în scădere pe sectorul Bechet - Vadu Oii, scrie Agerpres.

Estimările pentru perioada 7 - 14 august arată că debitul fluviului Dunărea, pe secțiunea Baziaș, va fi staționar la 1.400 mc/s, cu tendință de creștere în ultimele două zile ale intervalului până la valoarea de 1.450 mc/s, dar în continuare sub media multianuală a lunii august, de 3.900 mc/s.

De asemenea, în aval de Porțile de Fier, debitele vor fi relativ staționare, cu excepția primei părți a intervalului, când vor fi în scădere ușoară pe sectorul Zimnicea - Tulcea.

'Menționăm că estimările prognostice pentru secțiunea Cernavodă au un caracter orientativ, având în vedere impactul potențial al intervențiilor în curs din zona de confluență a Dunării cu brațul Bala, care pot determina reducerea semnificativă a scăderii de niveluri în această secțiune', notează INHGA.

FOTO Investiție record în România. Proceduri lansate pentru ridicarea uneia dintre cele mai moderne fabrici de hrană pentru animale de companie din Europa. Transavia: Putem hrăni anual peste 11 milioane de câini și pisici! CONFIRMARE CITEȘTE ȘI FOTO Investiție record în România. Proceduri lansate pentru ridicarea uneia dintre cele mai moderne fabrici de hrană pentru animale de companie din Europa. Transavia: Putem hrăni anual peste 11 milioane de câini și pisici! CONFIRMARE

În ceea ce privește situația pe râuri, prognoza de specialitate relevă faptul că, în intervalul 8 - 14 august, debitele medii zilnice vor fi relativ staționare, mai puțin în prima a zi, când vor fi în creștere pe unele cursuri mici de apă din centrul și sudul țării, ca urmare a precipitațiilor prognozate și a propagării.

Totodată, sâmbătă, 8 august, sunt posibile scurgeri importante pe versanți, torenți, pâraie, viituri rapide pe unele râuri mici, cu posibile efecte de inundații locale și creșteri de niveluri și debite și depășiri ale Cotelor de atenție, pe unele râuri mici din zonele de deal și de munte. 

Principalele lacuri de acumulare din România au un grad de umplere de peste 71%

Gradul mediu de umplere al principalelor 39 de lacuri de acumulare din România este de 71,17%, potrivit situației centralizate la 6 august 2026. Volumul total de apă înmagazinat este de aproximativ 3,09 miliarde de metri cubi, dintr-o capacitate de retenție de 4,35 miliarde de metri cubi.

Revoluție fiscală în Moldova. Taxe pentru bănci, reducerea impozitării muncii, introducerea unor taxe pentru băuturile cu zahăr, energizante și articole pirotehnice, modificarea cotelor de TVA pentru unele bunuri și servicii CITEȘTE ȘI Revoluție fiscală în Moldova. Taxe pentru bănci, reducerea impozitării muncii, introducerea unor taxe pentru băuturile cu zahăr, energizante și articole pirotehnice, modificarea cotelor de TVA pentru unele bunuri și servicii

Datele arată că nivelul de umplere este apropiat de cel prevăzut în programul de exploatare pentru această perioadă, respectiv 71,4%.

În cazul lacurilor administrate de Hidroelectrica, gradul mediu de umplere este de 72,27%, peste nivelul programat, în timp ce acumulările administrate de Administrația Națională „Apele Române” înregistrează un grad de umplere de 68,82%.

La nivelul principalelor acumulări monitorizate, cele mai ridicate grade de umplere se înregistrează la Bolboci (100,16%), Valea de Pești (98,66%), Gura Râului (94,07%), Lacul Morii (93,61%) și Tarnița (93,03%), valori care reflectă un nivel ridicat al rezervelor de apă disponibile.

La polul opus se află acumulările Pucioasa (0%), Drăgan–Remeți (33,09%), Vîrșolț (33,44%), Vidraru (46,23%) și Tau (47,68%). Potrivit raportului, însă, o parte dintre aceste acumulări sunt exploatate în condiții speciale sau se află sub restricții tehnice ori în programe de lucrări, astfel încât nivelul redus de umplere nu este determinat exclusiv de condițiile hidrologice sau de secetă.

Raportul consemnează, totodată, existența unor restricții tehnice la mai multe acumulări, generate de lucrări de reparații, infiltrații sau alte condiții de exploatare.

Piața tabletelor a scăzut cu aproape 10% în ultimul trimestru CITEȘTE ȘI Piața tabletelor a scăzut cu aproape 10% în ultimul trimestru

În ceea ce privește Dunărea, debitul fluviului la intrarea în țară, la Baziaș, a fost de aproximativ 1.450 mc/s, mult sub media multianuală a lunii august, estimată la circa 3.900 mc/s.

Situația volumelor de apă din principalele lacuri de acumulare este monitorizată permanent, acestea având un rol esențial în alimentarea cu apă a populației și economiei, producerea energiei electrice, irigații și limitarea efectelor perioadelor de secetă.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2554 +0.0041+0.08 %
1 USD4.5584 +0.0077+0.17 %
1 GBP6.1277 +0.0041+0.07 %
1 CHF5.6244 +0.0023+0.04 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite