ANCOM anunță că a făcut, în 2024, 4.241 de controale pentru a asigura aplicarea și respectarea legislației și a reglementărilor din domeniul comunicațiilor electronice și al serviciilor poștale, fiind emise 103 notificări. De asemenea, au fost aplicate 825 de avertismente și 490 de amenzi contravenționale și administrative, însumând 2.577.500 de lei.
Ungaria preferă să parieze pe un proiect major de fracturare a gazelor în apropierea graniței cu România, în loc să urmeze impulsul Bruxelles-ului de a înlocui combustibilii fosili cu surse regenerabile de energie.
Asocierea de constructori greci Aktor Technical Societe Anonyme (Aktor SA) - SC Euro Construct Trading 98 SRL) a ajuns la un grad de realizare de 87% la lotul 3 (Bragadiru-Joița) al Autostrăzii Bucureștiului - A0 Sud.
Microsoft a propus o diferențiere mai mare a prețurilor între pachetul Office care include aplicația de comunicare Teams și versiunea fără aceasta, într-o încercare de a evita o posibilă amendă din partea autorităților europene de reglementare în domeniul concurenței, potrivit unor surse apropiate situației, transmite Reuters.
Dezvoltatorul imobiliar Speedwell, controlat de milionari din Belgia, anunță numirea Mariei Jianu în funcția Leasing Director.
Retailerul electro-IT Altex, controlat de omul de afaceri Dan Ostahie, își continuă expansiunea pe piața de retail, inaugurând un nou magazin, în Caracal.
Situația incertitudinii de pe piața de gaze din România a împins ca tranzacțiile în prezent să fie realizate aproape exclusiv pe piața spot, fapt ce creează un mare risc pe creșterea prețului gazelor la cea mai mică variație a cererii, deja fiind înregistrată cea mai mare diferență din toate timpurile între prețul spot al gazelor de pe bursele din țara noastră și cele din Europa, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță.
Dezvoltatorul ChatGPT face progrese în ceea ce privește dezvoltarea propriilor cipuri de AI, o mutare care i-ar putea reduce dependența de cipurile Nvidia.
Producătorul american de vehicule electrice Tesla a inaugurat în Shanghai noua unitate care produce sisteme Megapack de stocare a energiei, ce vor fi vândute pe plan mondial, transmite agenția Xinhua.
Compania germană EMO Trans, furnizor de soluții logistice în transport, cu vânzări anuale de peste 1,5 miliarde euro și circa 250 de birouri în 120 de țări, preia compania românească Air Sea Forwarders (ASF), jucător în industria logistică de peste 30 de ani.