

Guvernul pregătește modificarea, prin ordonanță de urgență, a legislației privind creditele de consum, în condițiile în care Comisia Europeană a deschis chiar astăzi procedura de infringement pentru întârzieri. Față de varianta discutată anul trecut apar modificări importante, precum limitarea comisioanelor de analiză și administrare sau limitarea duratei de percepere a dobânzilor penalizatoare, confor actului analizat de Profit.ro.
Reprezentanții proiectului imobiliar pentru care a fost relatat că persoane care au semnat, cu administratorul și cu mandatarul unei societăți de intermedieri imobiliare, antecontracte pentru cumpărarea unor apartamente au fost rămas fără banii dați, după ce au constatat că acestea erau fie deja vândute, fie ipotecate, transmit că "situația actuală este rezultatul unor probleme contractuale și administrative acumulate în timp, într-un proiect preluat într-o stare dificilă, cu numeroase blocaje preexistente".
Polonia a înregistrat în 2025 o creștere a produsului intern brut (PIB) de 3,6%, una dintre cele mai bune performanțe din Uniunea Europeană.
Lucrările se desfășoară cu dificultate la Autostrada Bucureștiului, mai ales din cauza umidității crescute și a perioadelor lungi cu temperaturi negative. După mai multe sezoane de iarnă în care am putut să lucrăm destul de bine pe șantiere, "Iarna aceasta a venit iarna", transmit autoritățile.
Petromidia reacționează după ce angajații rafinăriei s-au adunat în fața clădirilor de birouri pentru a-și striga nemulțumirile.
Gigantul american Apple a cumpărat startup-ul israelian Q.ai cu aproximativ două miliarde de dolari, susțin surse citate de Financial Times.
Vista Bank a semnat un acord pentru achiziția a 100% din acțiunile Investimental, societate de servicii de investiții financiare.
România a cerut Comisiei Europene să îi permită să folosească fonduri UE nerambursabile de sute de milioane de euro, din alocarea care îi revine prin așa-numitul Fond de Modernizare, pentru proiectul retehnologizării unității 1 a centralei nucleare de la Cernavodă.
Companiile SpaceX și XAI, deținute de Elon Musk, sunt în discuții pentru fuziune, înainte de listarea la bursă a primei companii, planificată la sfârșitul anului.
Statele Unite fac presiuni pentru ca Europa să ieftinească tranzitul din Grecia în Ucraina, via Bulgaria, România și Republica Moldova, al gazelor naturale lichefiate (LNG) produse în SUA, transportate pe mare până la terminalele elene Revithoussa și Alexandroupoli și regazeificate acolo.
REBU anunță că încetează prestarea serviciilor de colectare și transport deșeuri către agenții economici și asociațiile de proprietari din sectorul 6 al Municipiului București, începând cu data de 1 februarie 2026, conform notificării Primăriei Sector 6.
Conglomeratul energetic german Uniper, primul cumpărător extern al gazelor naturale care vor fi extrase de anul viitor din perimetrul offshore Neptun Deep, cel mai mare din Marea Neagră românească, vrea să se extindă în România.
O nouă hală de producție a fost inaugurată în Parcul Industrial Nervia, din comuna Apahida, județul Cluj.
Ingka Investments, divizia de investiții a grupului suedez Ingka, proprietarul magazinelor IKEA, a finaliat tranzacția prin care cumpără aproximativ 153.000 de hectare de teren forestier în Letonia și Estonia pentru 720 milioane de euro, cea mai mare achiziție de păduri din istoria grupului.
Decizia Guvernului să scadă cu o zi plata asigurată de Casa Națională de Asigurări de Sănătate pentru concedii medicale va fi aplicată de mâine.
Președintele american, Donald Trump, l-a ales pe Kevin Warsh, fost guvernator al Rezervei Federale, pentru a o conduce după expirarea mandatului actualului său președinte.
Familia Ion, care a participat la construcția a peste 10.000 de apartamente în Sectorul 6 al capitalei, pariază pe piața hotelieră. A inaugurat un nou hotel de 4 stele în centrul Bucureștiului și lucrează la încă unul, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2442 | +0.0023 | +0.04 % |
| 1 USD | 4.5298 | +0.0103 | +0.23 % |
| 1 GBP | 6.1296 | +0.0012 | +0.02 % |
| 1 CHF | 5.5801 | -0.0029 | -0.05 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro