

Retailerul polonez de magazine moderne de proximitate Żabka Group, proprietarul rețelei Froo, anunță că a ajuns la 100 de magazine în România.
FlixBus, compania travel-tech care operează cea mai extinsă rețea de autocare interurbane din Europa, continuă dezvoltarea regională prin introducerea în România de noi conexiuni către Grecia și prin consolidarea rutelor existente către Bulgaria și Turcia.
Cursul valutar oficial, de referință, anunțat joi de BNR a ajuns la 5,0291 lei pentru un euro, față de 5,0251 lei înregistrat miercuri.
Ovidiu Ghiman, ex-director executiv comercial pe segmentul business în cadrul Telekom România și co-fondator al platformei de equity crowdfunding Ronin, a devenit noul CEO al Metaminds, companie românească ce dezvoltă soluții de tehnologie pentru digitalizarea serviciilor publice și private.
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) anunță că activitatea de emitere a polițelor de asigurare, inclusiv RCA, a companiei bulgare de asigurări DallBogg, va fi suspendată temporar, începând cu data de 1 iulie 2025. Compania este activă pe piața RCA din România în regim de liberă prestare a serviciilor (Freedom of Services – FoS) începând cu noiembrie 2024.
Banii care se vor acumula în fondurile de pensii private se vor dubla în următorii cinci ani și, în acest context, apar anumite provocări legate de destinația acestora, care nu pot fi rezolvate doar prin noi listări la bursă, a transmis Radu Crăciun, președintele Asociației pentru Pensiile Administrate Privat din România, la Profit Piața de Capital.forum - Ediția a V-a.
Circulația va fi complet oprită pe Podul "Prieteniei" Giurgiu-Ruse, timp de opt ore, în noaptea de 12 spre 13 iunie, pentru reparații urgente în Bulgaria.
Un avion s-a prăbușit pe aeroportul din orașul Ahmedabad, în vestul Indiei.
Autoritea de supraveghere a asigurărilor din Bulgaria are pregătită o decizie prin care va suspenda societății Dallbogg, care este prezentă și în România, de la 1 iulie, dreptul de a emite polițe în baza pașaportului european (FOS), a anunțat vicepreședintele ASF, Sorin Mititelu, la un eveniment informal organizat de UNSICAR.
Statul s-ar putea să fi trecut cu datoria publică peste pragul de 1.000 de miliarde de lei în aprilie, în contextul în care în februarie nivelul datoriei raportate s-a situat la 990,8 miliarde de lei, iar statul se împrumută în ritm alert din cauza deficitelor bugetare mari, a anunțat directorul general al Trezoreriei Statului, Ștefan Nanu, la Profit Piața de Capital.forum - Ediția a V-a.
Symmetrica, unul dintre liderii pieței locale de pavele și borduri vibropresate și cel mai mare producător autohton cu nouă unități de producție, anunță finalizarea celei de-a doua fabrici din cadrul centrului industrial Doaga, județul Vrancea. Investiția totală, de 15 milioane de euro, marchează o etapă strategică în dezvoltarea companiei, consolidând poziția Symmetrica pe piața regională și națională a prefabricatelor din beton.
Grupul Symfonia, furnizor de soluții software inovatoare pentru întreprinderile mici și mijlocii din Polonia, a adăugat o altă companie tech în portofoliul său, prin achiziția companiei locale de software NextUp.
Retailerul german Kaufland a primit autorizația și din partea primăriei locale pentru construirea celui de-al treilea depozit logistic din România, care va fi amenajat în zona Metro Iași, în continuarea parcului industrial I Miroslava.
Metrorex continuă în ritm accelerat lucrările la linia spre metroul Otopeni.
Future Power, controlată de Cristian Barbu, mizează acum pe stocarea de energie.
Compania de inteligență artificială Midjourney a fost chemată în tribunal de două dintre cele mai mari companii de film din Statele Unite, Disney și Universal.
Echipele CESTRIN au venit pe teren pentru efectuarea determinărilor tehnice la Podul de la Vadu Pașii de pe A7, unul dintre cele mai lungi din țară.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0904 | +0.0006 | +0.01 % |
| 1 USD | 4.3406 | -0.0087 | -0.20 % |
| 1 GBP | 5.8057 | -0.0122 | -0.21 % |
| 1 CHF | 5.4586 | +0.0071 | +0.13 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro