Acțiunile Trump Media se prăbușesc

Financiar   
Acțiunile Trump Media se prăbușesc

Acțiunile Trump Media au scăzut cu peste 7%, atingând un nou minim de 52 de săptămâni la o zi după expirarea restricțiilor care îl împiedicau pe acționarul său majoritar, fostul președinte Donald Trump, și pe alți investitori timpurii să-și vândă deținerile, transmite CNBC.

Volumul de tranzacționare a fost mai mare decât media, vineri dimineața, dar probabil că vor trece câteva zile înainte ca documentele depuse la Comisia pentru bursă și valori mobiliare (SEC) să dezvăluie dacă acest volum se datorează vânzării de acțiuni de către investitorii timpurii acum, când perioada de blocare s-a încheiat, arată news.ro.

Urmărește-ne și pe Google News
Record la eMAG - Când va fi Black Friday. Cea mai timpurie dată din istoria companiei ANUNȚ CITEȘTE ȘI Record la eMAG - Când va fi Black Friday. Cea mai timpurie dată din istoria companiei ANUNȚ
Evenimente
21 mai Maratonul Economia Sustenabilă
28 mai Maratonul Fondurilor Europene
4 iunie Eveniment Profit.ro - Piața imobiliară între șocuri și oportunități - Ediția a V-a

Acordul de blocare a vânzărilor de acțiuni de către marii investitori a intrat în vigoare pentru prima dată când Trump Media a devenit publică în martie, în urma fuziunii cu o firmă paravan.

Compania a recunoscut în declarațiile de reglementare că încheierea blocării ar putea stimula vânzările mari de acțiuni ale companiei, care se tranzacționează sub simbolul „DJT”.

FOTO ANUNȚ Din România în Republica Moldova pe autostradă CITEȘTE ȘI FOTO ANUNȚ Din România în Republica Moldova pe autostradă

Dar chiar dacă cei din interior nu erau cei care vindeau, compania a spus că o percepție a piețelor că o vânzare este în curs de desfășurare ar putea duce la scăderea prețului acțiunilor DJT.

viewscnt
Afla mai multe despre
trump media
bursa