2Performant Newtwork – pe pierdere la 9 luni. Compania anticipează „oportunități extraordinare pentru viitor” în contextul achiziției Profitshare

Compania 2Performant Network, cu activitate în domeniul marketing-ului afiliat, a realizat în primele 9 luni ale anului un câștig pretaxare EBITDA de aproximativ 447.000 de lei, față de indicatorul negativ de aproximativ 766.000 de lei din exercițiul financiar precedent.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
2Performant Newtwork – pe pierdere la 9 luni. Compania anticipează „oportunități extraordinare pentru viitor” în contextul achiziției Profitshare

Sursa foto: Stockhouse / dreamstime.com

Compania 2Performant Network, cu activitate în domeniul marketing-ului afiliat, a realizat în primele 9 luni ale anului 2024 un câștig pretaxare EBITDA de aproximativ 447.000 de lei, față de indicatorul negativ de aproximativ 766.000 de lei din exercițiul financiar precedent.

Listată la sfârșitul anului 2020, firma 2Performant Network raportează pentru primele 3 trimestre venituri din exploatare 41,11 milioane lei, în creștere cu 12,60% față de cea de 36,51 milioane lei din perioada similară a anului trecut.

„Trimestrul al treilea din 2024 a reprezentat un punct de cotitură în dezvoltarea 2Performant, cu una dintre cele mai importante realizări din istoria companiei: semnarea acordului preliminar de achiziție a Profitshare România și Bulgaria. Această tranzacție ne va aduce oportunități extraordinare pentru viitor, printr-o creștere semnificativă de portofoliu atât de magazine cât și de afiliați - ceea ce ne va întări poziția de lider pe piața din România și ne va aduce poziția de lider în Bulgaria”, spun reprezentanții companiei „Mai mult, deschidem drumul spre piața din Ungaria iar intrarea grupului eMag atât în portofoliul cât și în acționariatul nostru va contribui pe termen lung la creșterea 2Performant.”

Meta Estate Trust își dublează veniturile CITEȘTE ȘI Meta Estate Trust își dublează veniturile

Cheltuielile de exploatare s-au majorat cu 16,52%, la 14,97 milioane lei, de la 13,13 milioane lei. Astfel, compania afișează un rezultat negativ de 1,85 milioane lei. Pe întreg anul trecut, compania a obținut un profit net de aproximativ 869.000 de lei.

La 30 septembrie, 2Performant Network avea active totale de 21,85 milioane lei, cu 28,36% mai mari decât cele de 17,02 milioane lei de la sfârșitul trimestrului 3 al anului trecut. În aceeași perioadă, datoriile curente au urcat cu 67,83%, la 11,09 milioane lei, de la 6,60 milioane lei.

Companie unde directorul general Dorin Boerescu deține aproape o treime din acțiuni, 2Performant Newtwork s-a listat în decembrie 2020 pe piața AeRO unde, la ultimul preț de închidere de 2,1200 lei/acțiune are o capitalizare de piață de 27,63 milioane lei (5,54 miliaone euro).

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0634 +0.00020.00 %
1 USD4.2848 -0.0256-0.59 %
1 GBP5.8462 -0.0123-0.21 %
1 CHF5.4177 -0.00010.00 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite