Transilvania Investments Alliace (TRANSI) a obținut de la Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) avizul pentru derularea unei oferte publice de cumpărare la societatea ARO Palace (ARO) pentru un număr de 16,17 milioane acțiuni ale companiei hoteliere, reprezentând 4,01% din capitalul social.
Înainte de a fi prezentată aici, informația a fost anunțată cu mult înainte pe Profit Insider
Operațiunea de piață se va derula în perioada 2-15 iulie și este promovată la prețul de 0,4460 lei/acțiune, foarte apropiat de reperele de tranzacționare de anul trecut și de la începutul lui 2026.
CITEȘTE ȘI Alumil Rom Industry, rezultate ameliorate la T1Respectivul nivel indică pentru ARO Palace o capitalizare de piață de 179,82 milioane lei (34,30 milioane euro), mai mică decât cea dată de impulsul ascedent pe cotație din ultimele săptămâni.
Tranzacția este și în contextul unui aranjament încheiat la sfârșitul lunii aprilie și în care Transilvania Investments Alliance s-a înțeles pentru o consolidare încrucișată cu Winners First, vehiculul de investiții în turism al președintelui Băncii Transilvania (TLV), Horia Ciorcilă.
Conform respectivului acord, entitatea respectivă a cumpărat a cumpărat, pentru suma de 49,10 milioane lei, un număr de 879,14 milioane de acțiuni ale societății Turism Lotus Felix. reprezentând 68,6% din capitalul social și din drepturile de vot al companiei care operează hotelul de 5 stele din stațiunea termală bihoreană.
Vânzătorii sunt Transilvania Investments Alliance (TRANSI) și societatea pe care aceasta o controlează integral și a delistat-o recent, Turism Felix. Sumele de bani vor intra proporțional cu participațiile celor 2 societăți la Turism Lotus Felix, de 38% și, respectiv 30%.
În oglindă, Transilvania Investments Alliance se angaja să plătească suma 16,53 milioane lei pentru un de 41,32 milioane de acțiuni, representând 10,25% din capitalul social și drepturile de vot de la ARO Palace (ARO), de la Winners First, care reprezentând exitul acestei vehicul din acționariatul societății brașovene.
Tranzacția comunicată înainte de mini-vacanța de 1 mai încă nu este înregistrată pe portalul bursei, unde fosta SIF Transilvania încă este înregistrată cu o participație de 85,74% din acțiunile ARO Palace și Winners First încă este indicată la acționari.
Intrarea în efect a respectivei înțelegeri între Transilvania Investments Alliance și Horia Ciorcilă ar aduce emitentul de la BVB la o participație de peste 95% din acțiunile ARO Palace, nivel care permite delistarea. Oferta de cumpărare din acest moment vine pentru culegerea din piață a altor pachete minoritare sau reziduale.















