Legislația DMA nu a reușit să creeze concurență pentru Safari pe iPhone

La mai bine de 16 luni de când legislația europeană pentru piețele digitale a impus Apple să permită dezvoltatorilor folosirea propriilor motoare de randare pentru dezvoltarea browser-elor web, pe iPhone încă nu există un astfel de browser.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Legislația DMA nu a reușit să creeze concurență pentru Safari pe iPhone

La mai bine de 16 luni de când legislația europeană pentru piețele digitale a impus Apple să permită dezvoltatorilor folosirea propriilor motoare de randare pentru dezvoltarea browser-elor web, pe iPhone încă nu există un astfel de browser.

Conform reglementărilor DMA, cel puțin în Uniunea Europeană, Google, Mozilla și alți producători de browsere web ar fi trebuit să poată până acum acum să aibă pe iPhone browsere care folosesc propriul motor de randare, în loc să se bazeze pe cel de Safari.

Însă, conform unei cercetări făcute de Open Web Advocacy, până acum nimeni nu a lansat pe iPhone un browser care să folosească altă tehnologie decât cea pusă la dispoziție de Apple.

Premieră pentru Linux CITEȘTE ȘI Premieră pentru Linux

Unii dintre dezvoltatori dau vina pentru asta pe Apple, arătând cu degetul către barierele din condițiile legate stabilite unilateral de producătorul iPhone-ului. De exemplu, dezvoltatorii nu sunt mulțumiți că Apple îi obligă să dezvolte două versiuni diferite ale aceluiași browser, cu o versiune separată disponibilă pentru Uniunea Europeană.

Apple, de cealaltă parte, spune că și-a respectat obligațiile impuse prin legislația DMA și că lipsa alternativelor este, în fapt, decizia dezvoltatorilor.

Suportul pentru browsere cu alte motoare de randare există în iOS de la începutul anului, dar, în practică, dezvoltarea acestora este aproape imposibilă din cauza condițiile impuse de Apple, susțin și cei de la Open Web Advocacy.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0787 +0.0015+0.03 %
1 USD4.3463 -0.0148-0.34 %
1 GBP5.8571 -0.0040-0.07 %
1 CHF5.4106 -0.0059-0.11 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite