Un joc video care conține simboluri și personaje naziste va fi lansat în Germania, pentru prima oară de când o interdicție în acest sens a fost anulată anul trecut, conform BBC.
Jocul Wolfenstein: Youngblood va fi lansat pe 26 iulie, scrie News.ro.
Anterior, în edițiile germane ale Wolfenstein numele lui Hitler era modificat și svastica înlocuită.
21 mai Maratonul Economia Sustenabilă
28 mai Maratonul Fondurilor Europene

Însă datorită relaxării legilor anul trecut, versiunea internațională a jocului va fi disponibilă și în Germania.
În jocurile Wolfenstein, acțiunea are loc într-o realitate alternativă în care Germania a câștigat Al Doilea Război Mondial.
Acțiunea din ultima ediție are loc în 1980 și arată povestea a doi gemeni care își caută tatăl în Paris.
Două versiuni ale jocului vor fi publicate în Germania: cea internațională și cea cenzurată, fără simbolurile naziste.
Conform legilor din Germania, simbolurile și gesturile naziste reprezintă „simboluri ale unor organizații anti-constituționale”. Expunerea unor astfel de însemne în public este ilegală.
Totuși, există excepții: astfel de simboluri pot fi utilizate în scopuri educaționale sau artistice.