Bolojan, mesaj către români la final de mandat: Vă mulțumesc că ați suportat!

Premierul demis Ilie Bolojan a transmis un mesaj de multumire pentru toți romînii care au suportat „neajunsurile pe care le presupune îndreptarea finanțelor țării”, adăugând că ele nu au fost un scop în sine sau o alegere, ci un preț pentru reconstrucție și bunăstare în viitor.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Bolojan, mesaj către români la final de mandat: Vă mulțumesc că ați suportat!

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Bolojan a fost demis marți prin moțiune de cenzură. Acesta afirmă că a fost onoare să dețină funcția de premier pentru zece luni, dar a adăugat că, dacă „ataci privilegii și aprinzi lumina, reacțiile sunt pe măsură”.

UniCredit vede o nouă coaliție pro-UE: Spațiul de manevre politice e redus de riscul de retrogradare și instabilitate financiară. BNR dă semnal prin cursul valutar CITEȘTE ȘI UniCredit vede o nouă coaliție pro-UE: Spațiul de manevre politice e redus de riscul de retrogradare și instabilitate financiară. BNR dă semnal prin cursul valutar

"Dragi români, a fost o onoare pentru mine să fiu 10 luni în serviciul țării noastre, în funcția de prim-ministru. Am făcut tot ce mi-a stat în putință pentru a aduce ordine în finanțele României, a corecta nedreptăți și a promova reforme pentru modernizarea României.

Cel mai important, am dovedit că este posibil un alt mod de a guverna.Vă mulțumesc, dragi români, pentru că ați suportat neajunsurile pe care le presupune îndreptarea finanțelor țării. Ele nu au fost un scop în sine sau o alegere, ci un preț pentru reconstrucție și bunăstare în viitor', a scris Bolojan.

El le-a mulțumit celor cu care a colaborat în această perioadă: 'Le mulțumesc celor cu care am colaborat în munca de echipă din aceste 10 luni, pentru un alt model de guvernare.

Am cunoscut mulți oameni de calitate, de la cele mai simple funcții până la cele mai înalte. Împreună am dovedit că se poate guverna cu reguli, fără să risipești banii publici și fără aroganță. După 10 luni, s-a întâmplat inevitabilul. Când ataci privilegii și aprinzi lumina, reacțiile sunt pe măsură'.

Liderul liberal a subliniat că tot sprijinul primit, mai ales în ultima lună, îl motivează să lupte în continuare pentru România.

"Până în ultima zi în această funcție, voi lucra pentru interesele României și nu voi abandona principiile pe care le-am probat în toată cariera mea. Tot sprijinul pe care l-am primit, mai ales în ultima lună, mă motivează să merg mai departe, să lupt în continuare pentru România și viitorul ei. Se încheie o etapă, începe alta; valorile pentru care lupt rămân aceleași și este esențial că vă simt alături. Mulțumesc, România!", a punctat Bolojan.

Bolojan, ultima decizie înainte de plecare - Ordonanță contra ″băieților deștepți\ CITEȘTE ȘI Bolojan, ultima decizie înainte de plecare - Ordonanță contra ″băieților deștepți" cu ATR-uri ″speculative″ în energie: Am zis că nu plec fără această decizie!

Parlamentul a adoptat marți moțiunea de cenzură inițiată de parlamentarii PSD, AUR și PACE - Întâi România împotriva Guvernului condus de liberalul Ilie Bolojan

Moțiunea a trecut cu 281 voturi pentru și doar 4 contra - în condițiile în care parlamentarii PNL și USR nu au votat - din 288 voturi exprimate (cu 431 parlamentari prezenți).

Este cel mai mare număr de voturi în favarea unei moțiuni din istoria României, conform anunțului oficial.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2386 -0.0005-0.01 %
1 USD4.5706 -0.0004-0.01 %
1 GBP6.0478 -0.0027-0.04 %
1 CHF5.6624 -0.0107-0.19 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite