Iohannis, despre rotativa guvernamentală: În mod normal, mâine ar trebui să înceapă procedura, asta dacă greva din învățământ se finalizează. Nu cred că se va face rotația în timpul unor negocieri

Președintele Klaus Iohannis a afirmat la SIbiu că procedurile pentru rotativa guvernamentală ar trebui să înceapă în cursul zilei de vineri, dar doar dacă se încheie greva din Educație. „Nu cred că se va face rotația în timpul unor negocieri”, a adăugat șeful statului.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Iohannis, despre rotativa guvernamentală: În mod normal, mâine ar trebui să înceapă procedura, asta dacă greva din învățământ se finalizează. Nu cred că se va face rotația în timpul unor negocieri

Președintele Klaus Iohannis a afirmat la SIbiu că procedurile pentru rotativa guvernamentală ar trebui să înceapă în cursul zilei de vineri, dar doar dacă se încheie greva din Educație. „Nu cred că se va face rotația în timpul unor negocieri”, a adăugat șeful statului.

„Eu nu am de gând să mă opun niciunei formule care duce la o guvernare stabilă. Încă se poartă discuții, încă se poartă negocieri. Coaliția trebuie să se hotărască cum va dori să arate viitorul Guvern și cine trebuie să fie în coaliția de guvernare, dar am încrederea că lucrurile se vor rezolva.  Acum sigur, fiind astăzi joi și greva încă neîncheiată, vom vedea dacă vom reuși să începem procedura mâine sau peste câteva zile, dar nu asta este important, dacă acum imediat sau peste o săptămână, două se face rotația. Important este să avem o procedură clară, să știm cum va funcționa coaliția și să avem un Guvern care garantează stabilitatea guvernării și stabilitatea României. Aceste lucruri pe care pun foarte mare preț și le-am transmis și celor din conducerea coaliției”, a declarat Klaus Iohannis, întrebat joi la Sibiu dacă UDMR ar trebui să rămână în continuare la guvernare sau noul Executiv să fie susținut și format doar de PNL și PSD, scrie News.ro.

ULTIMA ORĂ Guvernul vrea dispariția de pe piața de capital a ″cuponarilor″ de la privatizarea în masă din anii ’90 CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Guvernul vrea dispariția de pe piața de capital a ″cuponarilor″ de la privatizarea în masă din anii ’90

Chestionat dacă ar putea fi amânată desemnarea premierului programată să înceapă vineri, șeful statului a răspuns: „Mâine ar trebui să înceapă procedura, asta în condițiile în care sigur greva din învățământ se finalizează. Vom vedea”.

Întrebat dacă greva nu va fi încheiată, atunci când ar putea demara procedurile rotației prim-miniștrilor, președintele Iohannis a replicat: „Atunci este nevoie ca Guvernul și coaliți,a la modul general, să negocieze în continuare cu sindicatele până se găsește o soluție”.

„Nu cred că rotația se va face rotația în timpul unor negocieri. Este totuși destul de complicat și una și alta sunt proceduri complicate. Se pot lua pe rând”, a completat Iohannis.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0719 +0.0024+0.05 %
1 USD4.3138 +0.0318+0.74 %
1 GBP5.8251 -0.0190-0.33 %
1 CHF5.4257 -0.0090-0.17 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
APARTAMENT 2 CAMERE - FLOREASCA - GRADINA INTERIOARA - COMISION 0%
  • {literal}{/literal} dormitor
  • {literal}{/literal} baie

De vânzare
216.408 €
Cele mai citite