Prima fază a negocierilor de aderare pentru Republica Moldova și Ucraina a primit undă verde de la reprezentanții țărilor UE să înceapă luni

Ambasadorii celor 27 de țări ale Uniunii Europene au convenit vineri să avanseze negocierile de aderare cu Republica Moldova și Ucraina, prima fază a negocierilor urmând să înceapă luni, informează Reuters.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Prima fază a negocierilor de aderare pentru Republica Moldova și Ucraina a primit undă verde de la reprezentanții țărilor UE să înceapă luni

La reuniunea de vineri de la Bruxelles, ambasadorii au convenit că atât Ucraina, cât și Republica Moldova pot începe negocierile pentru primul „cluster” de domenii în care trebuie să-și reformeze legislația pentru a se alinia la standardele UE.

Liderii UE au convenit să deschidă negocierile de aderare cu Ucraina și Moldova în decembrie 2023, dar negocierile nu au putut începe cu adevărat din cauza opoziției guvernului maghiar anterior față de cererea de aderare a Kievului. Însă noul guvern de la Budapesta a ajuns la un acord cu Kievul în această lună cu privire la drepturile minorității maghiare din Ucraina, deschizând calea pentru ca Ungaria să-și ridice veto-ul asupra primei faze a negocierilor de aderare.

Chiar dacă Ucraina continuă să lupte împotriva invaziei Rusiei, președintele Volodimir Zelenski a făcut din aderarea la UE un obiectiv strategic cheie pentru a-și ancora țara în curentul politic principal al Europei.

Vicepremierul economic propus de Tomac are 3 firme cu zero salariați, 2 și fără venituri. A fost consultant de redresare, șef B2B la Vodafone, CEO local la IBM și Xerox CITEȘTE ȘI Vicepremierul economic propus de Tomac are 3 firme cu zero salariați, 2 și fără venituri. A fost consultant de redresare, șef B2B la Vodafone, CEO local la IBM și Xerox

În cadrul procesului de aderare, țările candidate negociază „capitole” de politici care sunt grupate în șase clustere tematice, acoperind domenii precum drepturile fundamentale, piața internă și relațiile externe.

„Astăzi, Uniunea Europeană a făcut un pas important înainte”, au declarat președintele Consiliului European, Antonio Costa, și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, într-o declarație comună. „La prima Conferință interguvernamentală de luni, vom deschide clusterul privind elementele fundamentale, coloana vertebrală a procesului de aderare”, au spus aceștia.

Negocierile de aderare la UE sunt adesea îndelungate și implică ani de muncă pentru implementarea reformelor și îndeplinirea standardelor europene.

Costa și von der Leyen au afirmat că decizia de vineri reprezintă „o recunoaștere a determinării, curajului și eforturilor depuse de ambele țări în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări imense. Și un semnal că oferta UE de pace, stabilitate și oportunități este de neegalat”, au adăugat ei.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2353 -0.0037-0.07 %
1 USD4.5194 -0.0228-0.50 %
1 GBP6.0646 -0.0068-0.11 %
1 CHF5.6813 +0.0019+0.03 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite