Climatolog: Anotimpurile vor rămâne 4, dar ritmul se va modifica. Posibile temperaturi de 50 grade

Anotimpurile vor rămâne patru, dar ritmul lor se va modifica, susține Roxana Bojariu, director al Departamentului de Climatologie din cadrul Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), care avertizează că, potrivit experimentelor numerice, în perioada 2021 - 2050 pot fi înregistrate temperaturi chiar de 50 de grade Celsius în sudul țării.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Climatolog: Anotimpurile vor rămâne 4, dar ritmul se va modifica. Posibile temperaturi de 50 grade

Anotimpurile vor rămâne patru, dar ritmul lor se va modifica, susține Roxana Bojariu, director al Departamentului de Climatologie din cadrul Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), care avertizează că, potrivit experimentelor numerice, în perioada 2021 - 2050 pot fi înregistrate temperaturi chiar de 50 de grade Celsius în sudul țării.

"Trebuie totuși să știm că anotimpurile vor rămâne patru. Mersul lor, ritmul lor anual va rămâne, dar, evident, ele se vor modifica față de ceea ce știam că sunt verile, primăverile, toamnele și iernile de acum mai multe decenii. Adică, există o tendință - care se vede deja în statisticile noastre - de declanșare mai timpurie a primăverii, temperaturile cresc mult mai rapid în a doua jumătate a iernii - bineînțeles, cu fluctuații. Aici vorbim de statistici. Nu în fiecare an se întâmplă așa, dar, din ce în ce mai frecvent, primăvara devine mai timpurie, vara se lungește în septembrie și avem, practic, o tendință de creștere a temperaturii, până acum în toate anotimpurile, mai puțin toamna, unde zgomotul e mare și semnalul nu trece de zgomotul natural", a declarat specialistul ANM, marți, într-o conferință de presă dedicată deschiderii celei de-a VI-a ediții a Bucharest Science Festival (BSF 2018), dedicat cunoașterii științifice și tehnologice, arată Agerpres.

Ea spune însă că "experimentele numerice arată că, în următorii ani și decenii, și toamna vom avea la nivelul României tendințe de creștere a temperaturii".

FOTO Inedit - Soluție Wizz Air pentru clienții cărora le-a anulat cursa București-Cluj: îi trimite la Londra chiar dacă aceștia nu și-au propus să plece în Marea Britanie UPDATE Explicațiile Wizz Air CITEȘTE ȘI FOTO Inedit - Soluție Wizz Air pentru clienții cărora le-a anulat cursa București-Cluj: îi trimite la Londra chiar dacă aceștia nu și-au propus să plece în Marea Britanie UPDATE Explicațiile Wizz Air

Reprezentantul ANM a avertizat că, în perioada 2021 - 2050, în sudul țării ar putea fi înregistrate temperaturi chiar de 50 de grade Celsius.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0632 -0.0062-0.12 %
1 USD4.3104 -0.0154-0.36 %
1 GBP5.8585 +0.0020+0.03 %
1 CHF5.4178 -0.0043-0.08 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite