Din primele informații, ar fi vorba despre un bărbat cu vârsta între 20 și 30 de ani.
UPDATE Potrivit Poliției Capitalei, victima este un tânăr de 22 de ani.
„Astăzi, 12 martie 2026, Direcția Generală de Poliție a Municipiului București - Brigada de Poliție pentru Transportul Public a fost sesizată, în jurul orei 15.30, despre un incident, în care o persoană s-ar fi precipitat pe calea de rulare a trenului, când acesta intra în stația Piața Unirii 2.
La fața locului s-au deplasat cu operativitate polițiști din cadrul structurii și echipaje de prim ajutor, care au intervenit pentru extragerea persoanei în cauză, un tânăr în vârstă de 22 de ani.
În pofida eforturilor depuse de cadrele medicale, din nefericire, a fost declarat decesul tânărului în cauză,” au transmis reprezentanții Poliției Capitalei.
Activitățile sunt în desfășurare, iar cercetările sunt continuate de Brigada de Poliție pentru Transportul Public - Serviciul Poliție Metrou, pentru a stabili cu exactitate condițiile în care s-a produs incidentul.
Metrorex a transmis că în jurul orei 15:30, în stația de metrou Piața Unirii 2, pe direcția Tudor Arghezi, o persoană s-a aruncat în fața metroului, fiind o tentativă de suicid.
Compania a anunțat că circulația a fost reorganizată.
"În urmă cu scurt timp am intervenit pentru extragerea unei persoane de sub o garnitură de metrou, în stația Unirii din București.
După deconectarea rețelei de electricitate, echipajele de la fața locului au extras victima prinsă sub garnitură, aceasta fiind decedată", arată Biroul de presă al Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov (ISUBIF).
Pentru gestionarea situației de urgență, pompierii au intervenit cu o autospecială de stingere, o autospecială de descarcerare, Detașamentul Special de Salvatori și un echipaj SMURD.
Conform procedurilor interne, organele abilitate, împreună cu Metrorex, vor deschide o anchetă pentru a stabili împrejurările în care s-a produs evenimentul.
















