O companie de stat care a cumpărat în 2022 un parc eolian cu putere instalată de 15 MW îi plătește acum vânzătorului și lucrări de reparații și întreținere a unității de producție de energie regenerabilă și a instalațiilor de racordare a acesteia la rețea.
În timp ce Societatea de Administrare a Participațiilor în Energie (SAPE), controlată integral de ministerul de resort, a reluat licitația de achiziție a unui nou studiu de fezabilitate pentru proiectul-mamut al construirii hidrocentralei de acumulare prin pompaj de 1.000 MW de la Tarnița-Lăpuștești, idee datând din regimul Ceaușescu și declarată ca abandonată în 2020, vechiul studiu a devenit obiect de litigiu între companii de stat.
Compania de stat Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România și cel mai mare furnizor pentru clienți finali de pe piața locală de profil, se așteaptă la majorarea de 2,6 ori anul acesta, față de 2023, a sumei totale pe care o va plăti sub formă de majorări și penalități.
Compania de stat Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România și emitentul cu cea mai mare capitalizare de la Bursa de Valori București (BVB), își propune să cumpere anul acesta proiecte de construire de centrale de producție de energie regenerabilă de peste 270 MW.
Compania de stat Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie electrică din România și emitentul cu cea mai mare capitalizare de la Bursa de Valori București (BVB), estimează preliminar un profit net de peste 6 miliarde lei pe anul trecut, cu 35% mai mare decât cel din 2022, de 4,46 miliarde lei, potrivit proiectului de buget pe 2024, publicat imediat după ora de închidere a tranzacțiilor pe piața bursieră bucureșteană.