Familia din spatele Samsung a plătit cea mai mare taxă de moștenire din istoria Coreei de Sud. Taxă de moștenire de 8 miliarde de euro

Moștenitorii lui Lee Kun-hee, familia din spatele gigantului sud-coreean Samsung, au finalizat plata unei taxe de succesiune în valoare circa 8 miliarde de dolari, cea mai mare plată de acest gen din istoria țării.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Familia din spatele Samsung a plătit cea mai mare taxă de moștenire din istoria Coreei de Sud. Taxă de moștenire de 8 miliarde de euro

Președintele Lee Jae-yong și alți membri ai familiei, printre care mama sa, Hong Ra-hee, și surorile sale, Lee Boo-jin și Lee Seo-hyun, au achitat suma în șase tranșe pe parcursul ultimilor cinci ani.

Nou jucător în România - DHL Supply Chain a intrat pe piață, alături de Pepco CITEȘTE ȘI Nou jucător în România - DHL Supply Chain a intrat pe piață, alături de Pepco

Suma este legată de moștenirea lăsată de fostul președinte al companiei, Lee Kun-hee, care a decedat în octombrie 2020, scrie Hotnews.ro.

Samsung este cel mai mare chaebol (afacere de familie) din Coreea de Sud, cu operațiuni care acoperă domeniile electronicii, industriei grele, construcțiilor și serviciilor financiare.

Lee Kun-hee a lăsat o avere de 26 de trilioane de woni, incluzând acțiuni, proprietăți și colecții de artă.

La momentul respectiv, familia a declarat că „plata impozitelor este o datorie firească a cetățenilor”.

Samsung a confirmat duminică că ultima tranșă a fost achitată, menționând că suma este echivalentă cu aproximativ o dată și jumătate din veniturile totale din impozitul pe moștenire ale țării pentru 2024.

Nou jucător în România - DHL Supply Chain a intrat pe piață, alături de Pepco CITEȘTE ȘI Nou jucător în România - DHL Supply Chain a intrat pe piață, alături de Pepco

Cu o rată de 50%, impozitul pe moștenire din Coreea de Sud se numără printre cele mai ridicate din lume.

Modul în care a fost gestionată taxa a fost urmărit cu atenție de investitori, deoarece ar fi putut afecta capacitatea familiei Lee de a păstra controlul asupra Samsung.

Samsung pierde un proces costisitor cu ZTE

Un tribunal din Marea Britanie a decis că Samsung trebuie să plătească ZTE 392 de milioane de dolari pentru tehnologiile brevetate de aceasta.

ZTE și Samsung sunt implicate într-o luptă legală globală, iar Samsung tocmai a pierdut prima bătălie, din Marea Britanie, unde Înalta Curte de Justiție din Londra a dat dreptate celor de la ZTE.

O nouă companie feroviară în România. Ferotrans lansează astăzi ruta București - Suceava cu trenuri Intercity la preț de InterRegio CITEȘTE ȘI O nouă companie feroviară în România. Ferotrans lansează astăzi ruta București - Suceava cu trenuri Intercity la preț de InterRegio

Litigiul vine după ce cele două companii nu au reușit să-și prelungească acordul din 2021 privind tehnologiile brevetate de conectarea smartphone-urilor la rețea.

Penalitățile de 392 de milioane de dolari sunt sub cele 731 de milioane de dolari cerute de ZTE, dar peste maximul de 200 de milioane de dolari estimat de Samsung.

Problema, pentru Samsung, este că procese similare mai au loc în China, Germania și Brazilia, iar o serie de decizii similare s-ar putea dovedi costisitoare chiar și pentru gigantul coreean.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2391 +0.0052+0.10 %
1 USD4.5710 +0.0126+0.28 %
1 GBP6.0505 +0.0127+0.21 %
1 CHF5.6731 -0.0073-0.13 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite