Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, anunță că șantierele Autostrăzii Moldova (A7) avansează în ritm bun iar pe cei 28,35 km ai Lotului Mizil -Pietroasele, asocierea româno-bulgară a ajuns la un stadiu fizic al lucrărilor de 98,6%. Ministrul mai spune că trebuie remediată rapid problema pasajului de la km 20 pentru a putea deschide circulația în luna aprilie. Grindeanu afirmă că în mod sigur, anul acesta se va putea circula cel puțin de la Focșani la Adjud (49 km), iar anul viitor pe toată Autostrada Moldovei, finanțată prin PNRR, între Ploiești și Pașcani (319 km).
Președintele CJ Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a semnat contractul de proiectare și execuție pentru centura ocolitoare Pucioasa-Fieni, investiție de 686 milioane de lei.
Fondul suveran al Norvegiei, cel mai mare de acest tip la nivel global, cu active de 1,8 trilioane de dolari, a anunțat că a ajuns la un acord pentru achiziționarea unui sfert dintr-un portofoliu imobiliar în celebrul cartier Covent Garden din Londra, consolidându-și astfel poziția pe piața premium de real estate din capitala britanică, transmite CNBC.
Al doilea cel mai mare aeroport din țară estimează un profit de aproape 14 milioane de lei în 2025, adică aproape trei milioane de euro.
Difuzarea conținutului produs de 25 de canale media identificate de Consiliul Uniunii Europene va fi interzisă în țările-membre, conform măsurilor dispuse prin Regulamentul Consiliului UE nr. 833/2014 privind măsuri restrictive având în vedere acțiunile Rusiei de destabilizare a situației în Ucraina, a transmis Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM).
Start-upul chinez de inteligență artificială Manus a înregistrat joi asistentul său AI destinat pieței din China, care a fost prezentat pentru prima dată într-o emisiune difuzată de mass-media de stat, subliniind strategia Beijingului de a stimula companiile autohtone de inteligență artificială care sunt deja apreciate în străinătate, informează Reuters.
Banca Centrală a Rusiei a menținut dobânda de referință la 21%, în linie cu estimările, și a anunțat că sunt posibile noi majorări de dobânzi în viitor, pe fondul presiunilor inflaționiste ridicate, transmite Reuters.
Cele mai mari creșteri de preț sunt la servicii, alimente, alcool și tutun. Inflația anuală este de 3,9%, notează „Trud” (Bulgaria).
Germania ar putea economisi peste 300 de miliarde de euro sau o cincime din costurile estimate până în 2035 prin implementarea mai eficientă a tranziției energetice, potrivit unui studiu al Boston Consulting Group (BCG) și al asociației industriale BDI, citat de Reuters.
Banca Națională a României (BNR) a anunțat vineri un curs de referință de 4,9770 lei pentru un euro, de la un curs de 4,9768 lei înregistrat joi.