”Lucrările la infrastructură și terasamente avansează susținut pe subsecțiunea 3C2 Chiribiș-Biharia a Autostrăzii Transilvania, stadiul fizic de execuție ajungând la 14%, conform programului de lucrări”, anunță CNIR.
Subsecțiunea 3C2 Chiribiș-Biharia are o lungime de 28,5 kilometri, termenul de execuție fiind de 18 luni.

Potrivit sursei citate, pe tronsonul autorizat, cu o lungime de 8,5 kilometri, asocierea de constructori români Precon Transilvania-Citadina 98, desfășoară lucrări la structuri și terasamente și are ”o mobilizare foarte bună”, cu 200 de angajați și 223 de autovehicule, utilaje și echipamente.
Echipa Companiei Naționale de Investiții Rutiere verifică lucrările care se desfășoară în aceste zile la:
- Structura 52: s-a finalizat execuția piloților, a fundațiilor și a elevațiilor, fiind în pregătire faza de montare a grinzilor.
- Structura 51: sunt în desfășurare lucrările de cofrare, armare și turnare a betonului pentru elevații.
- Structurile 50 și 49: lucrări la fundațiile infrastructurii.

La partea de terasamente, activitățile s-au concentrat pe consolidarea rambleelor, stabilizarea terenului de fundare și așternerea straturilor de material îmbunătățit. Pe sectoarele unde aceste etape au fost finalizate, sunt în curs pregătirile pentru începerea așternerii stratului de fundație din balast. În paralel, avansează și lucrările pentru relocarea DN 19E, unde s-au executat defrișările, săpăturile până la atingerea cotei de fundare, îmbunătățirea terenului de fundare și așternerea succesivă a straturilor de material îmbunătățit cu liant.
”Execuția se desfășoară în condiții de calitate conform standardelor tehnice aplicabile, asigurând continuitatea și coerența lucrărilor pe întreg tronsonul autorizat”, arată compania.