Vodafone - mesaj către clienții din România după ce a cumpărat Telekom. Investiții de 150 milioane euro și integrare în 2-3 ani

Grupul britanic de telecomunicații Vodafone va investi în România 150 milioane euro, în următorii 2-3 ani, pe măsură ce vor fi integrate activele de rețea nou-achiziționate de la Telekom Romania Mobile Communications (TRMC), anunță directorul executiv al Vodafone România, Nedim Baytorun.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Vodafone - mesaj către clienții din România după ce a cumpărat Telekom. Investiții de 150 milioane euro și integrare în 2-3 ani

O integrare etapizată a activelor va începe în 2026, după finalizarea elementelor legale rămase ale tranzacției.

Finalizarea va dura aproximativ doi ani.

Tarife mai mici la convorbiri telefonice, în roaming, de anul viitor - Moldova și Ucraina intră în sistemul de tarifare „Roaming ca acasă” CITEȘTE ȘI Tarife mai mici la convorbiri telefonice, în roaming, de anul viitor - Moldova și Ucraina intră în sistemul de tarifare „Roaming ca acasă”

Procesul de fuziune este în desfășurare, Vodafone și TRMC fiind încă entități distincte, deși ambele deținute acum de Vodafone Group.

Cu toate acestea, o migrare voluntară a clienților este deja în curs de desfășurare, iar clienții cu un contract TRMC pot alege să treacă la rețeaua Vodafone la cerere.

În 2026, odată ce aspectele legale vor fi rezolvate, integrarea și migrarea rețelei vor începe cu adevărat.

Mega-acord de vânzare de gaze naturale de la \ CITEȘTE ȘI Mega-acord de vânzare de gaze naturale de la "inamicul Israel" către Egipt VIDEO

„Întregul proces va dura aproximativ doi ani, cu etape clar definite pentru fiecare etapă”, a declarat Baytorun, citat de Business Review.

„Odată cu integrarea TRMC, Vodafone România va atinge un nou nivel, care va permite un sprijin și mai mare din partea Grupului Vodafone pentru a stimula transformarea digitală la nivel local”, spune acesta.

În octombrie, Vodafone România și Digi au finalizat achiziția Telekom România Mobile Communications.

Vodafone a plătit 30 milioane de euro, iar Digi, celălalt cumpărător, a plătit 40 de milioane euro.

Vodafone va dobândi controlul asupra Telekom România, inclusiv angajați, clienții postpaid, clienții business, rețeaua de magazine și infrastructura de rețea tehnică, cu excepția segmentului prepaid și a anumitor active preluate de Digi România - anumite licențe de spectru și turnuri de telecomunicații.

Apple pregătește primul laptop cu touchscreen CITEȘTE ȘI Apple pregătește primul laptop cu touchscreen

Astfel, Vodafone dobândește controlul asupra Telekom România, preluând majoritatea angajaților, toți clienții postpaid și business, rețeaua de magazine și mare parte din infrastructura de rețea tehnică. Clienții prepaid și anumite active vor fi preluate de Digi România. 

Activele Telekom Romania Mobile Communications pe care Digi le preia constau în drepturile de utilizare a unor frecvențe radio, o parte din turnurile, infrastructura și echipamentele acestora, precum și întreaga activitate de furnizare de servicii de telefonie mobilă pre-paid.

„Le urăm bun-venit utilizatorilor de cartele preplătite Telekom în rețeaua DIGI, rețeaua cu cea mai bună acoperire, și ne propunem să le furnizăm servicii de calitate superioară la prețuri competitive. În același timp, le mulțumim abonaților noștri pentru încredere și îi informăm că această tranzacție va îmbunătăți calitatea serviciilor de voce și date mobile, va extinde acoperirea și va asigura servicii mai rapide și mai fiabile.

Elon Musk vrea să detroneze Wikipedia CITEȘTE ȘI Elon Musk vrea să detroneze Wikipedia

Tranzacția face parte din planul nostru de dezvoltare strategică, prin care investim constant în rețea și tehnologie de vârf pentru a oferi tuturor utilizatorilor acces la o conectivitate performantă”, a declarat Serghei Bulgac, Director General al DIGI Romania.

Utilizatorii cartelelor preplătite ai Telekom România vor fi informați prin SMS cu privire la  schimbarea operatorului, respectiv continuarea furnizării serviciilor de comunicații mobile prin intermediul rețelei DIGI. Operațiunea de preluare efectivă a furnizării se va realiza gradual, începând cu luna noiembrie 2025.

Clienții vor beneficia de servicii mobile în condiții comerciale cel puțin la fel de avantajoase, cu păstrarea creditului existent la data când furnizarea serviciului va fi asigurată prin rețeaua DIGI. 

Zeci de instituții media din Spania cer 550 de milioane de euro de la Meta, într-un proces început la Madrid CITEȘTE ȘI Zeci de instituții media din Spania cer 550 de milioane de euro de la Meta, într-un proces început la Madrid

În cadrul procesului de integrare, Vodafone România va prelua majoritatea angajaților Telekom România, asigurând o tranziție lină printr-un program de aliniere organizațională, culturală și operațională, ce va păstra punctele forte și expertiza semnificativă a ambelor organizații.

"Suntem încântați să primim Telekom România în familia Vodafone, un pas important în misiunea noastră de a conecta România și pe români la un viitor mai bun. Acesta este începutul unui nou capitol plin de oportunități, pe măsură ce continuăm să fim în avangarda transformării digitale în industria telecomunicațiilor.

Astăzi, Vodafone și Telekom își unesc forțele pentru a dezvolta o rețea mobilă la cele mai înalte standarde, pentru a oferi o experiență mai bună și acces la tehnologie de ultimă oră pentru familiile și afacerile din România. Este un moment crucial pentru piața telecomunicațiilor din România, o piață consolidată, mai puternică și cu potențial semnificativ de creștere în urma acestei tranzacții. Continuăm, astfel, să investim în inovație și în viitorul industriei, contribuind la transformarea digitală a României, în beneficiul clienților, angajaților și al întregii societăți", a declarat atunci Nedim Baytorun, CEO Vodafone România.

Cele două companii vor continua să funcționeze ca entități juridice separate dar parte din același grup, până la finalizarea procesului de fuziune, estimată la începutul anului 2026.

AnimaWings triplează numărul de zboruri interne CITEȘTE ȘI AnimaWings triplează numărul de zboruri interne

Integrarea celor două organizații se va desfășura în etape. Angajații, clienții și partenerii celor două companii vor fi informați prin actualizări periodice, pentru a fi la curent cu fiecare evoluție de-a lungul procesului. 

Vânzarea Telekom Mobile Communications către Vodafone și Digi, a fost avizată și în iulie de Consiliul Concurenței, cu economii suplimentare în favoarea grupului elen OTE de 10 milioane de euro în fluxul de numerar din 2025 și de 20-30 milioane euro în 2026 și anii următori, conform estimării băncii de investiții Axia Ventures, după cum a anunțat anterior Profit.ro.

În plus, vânzarea Telekom Mobile va duce pentru OTE la o scutire de impozit de peste 100 de milioane de euro, care va începe să fie recuperată după finalizarea tranzacției.

De asemenea, OTE va economisi 20-30 de milioane de euro pe an (pe lângă orice ajustări ale capitalului de lucru) la cheltuielile operaționale legate de România.

Meta a prezentat o pereche de ochelari inteligenți pentru atleți CITEȘTE ȘI Meta a prezentat o pereche de ochelari inteligenți pentru atleți

În 2020, Orange România a preluat rețelele fixe ale Telekom România. Orange a preluat pachetul majoritar, de 54%, din acțiunile operatorului de servicii fixe Telekom Romania Communications, tranzacția cuprinzând participațiile de 54% deținute de OTE și abonații serviciilor convergente fix-mobil.

Valoarea economică totală a companiei a fost de 497 milioane  euro, reprezentând 100% din capitalul Telekom Romania Communications și incluzând baza de clienți convergenți fix-mobil. Aceasta corespunde însă unui preț de achiziție pentru Orange de 268 milioane euro, fără exces sau deficit de trezorerie netă și considerând ajustările ce au loc de regulă la finalizarea tranzacției, având în vedere că Orange nu a preluat 100%, ci 54% din acțiuni.

Ulterior, OTE a achitat către Orange diverse rambursări, de 8-9 milioane euro.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0923 +0.0003+0.01 %
1 USD4.3442 +0.0130+0.30 %
1 GBP5.7920 -0.0218-0.37 %
1 CHF5.4513 +0.0103+0.19 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite