

Grupul imobiliar M Core, al cărui principal acționar este magnatul imobiliar britanic Caspar MacDonald-Hall – cu legături strânse cu Familia Regală, a început construcția unui nou parc de retail, în Orăștie, pe un teren preluat de la dezvoltatorul imobiliar ceh RC Europe, fondat și deținut de antreprenorii Miroslav Hartman și Jan Prokop – foști directori ai retailerului german Lidl, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro.
Schrack Technik România, filiala grupului austriac Schrack Technik GMBH, unul dintre cei mai importanți jucători (producător și distribuitor) de pe piața de instalații și echipamente electrice, a inaugurat recent cel mai mare și mai modern centru logistic de materiale electrice din România, în localitatea Domnești, județul Ilfov. Investiția, care depășește 15 milioane de euro, vine în urma unor rezultate financiare excepționale și redefinește standardele de eficiență și digitalizare în piața echipamentelor electrice din România.
Industria construcțiilor la nivel global a fost întotdeauna caracterizată de o reticență profundă față de schimbare, ceea ce a dus la perpetuarea unor practici învechite care necesită urgente îmbunătățiri. În acest context provocator, digitalizarea devine o forță capabilă să schimbe radical paradigma sectorului de construcții prin introducerea unor tehnologii revoluționare, a declarat Claudiu Bisnel, Managing Partner al Brisk Group, în emisiunea Legile Afacerilor.
Cedric Heeren, CEO-ul companiei Skyline Europe, care investește 50 de milioane de euro într-un resort premium în Poiana Brașov, a vorbit, în exclusivitate pentru emisiunea Legile Afacerilor, difuzată la televiziunea Prima News, despre potențialul pieței rezidențiale din România, dar și despre o tendință din ce în ce mai evidentă care se manifestă aici și anume, deținerea unei a doua locuințe în proximitatea marilor orașe ale țării.
Grupul hotelier spaniol Olala!, reprezentată în România prin afiliata sa locală, Rina Hotels, ce operează pe această piață de aproape 30 de ani, își consolidează extinderea strategică pe piața din România prin achiziția a două hoteluri situate în centrul Bucureștiului, Hotel Duke Romană și Hotel Duke Armenească, confirmând informațiile anunțate anterior de Profit.ro.
Omul de afaceri Ali Madadi, proprietarul comerciantului de autovehicule Rădăcini Motors, pregătește actele necesare dezvoltării unui parc de retail, care se va construi în 2025 în paralel cu un nou magazin Kaufland în locul fostei fabrici UTREC Chitila, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro.
Afacerile cumulate ale celor mai mari cinci companii de consultanță imobiliară de pe piața românească au crescut ușor, cu 7% anul trecut, comparativ cu un an mai devreme, până la 69,5 milioane euro, în contextul în care doar un jucător din top a raportat venituri mai slabe. Deși liderul pieței rămâne neschimbat pentru al treilea an consecutiv, următorii clasați și-au schimbat poziția în top, potrivit analizei Profit.ro.
Monaco este cea mai scumpă piață imobiliară din lume, urmată de New York și Hong Kong. În top 20 se regăsesc și șase orașe din Franța.
Omul de afaceri Ovidiu Andrieș, unul dintre acționarii Dinamo, s-a asociat cu Adi Steiner și Roxana Cristea, foști manageri Strabag și proprietarii dezvoltatorului imobiliar STC Partners, pentru un nou proiect rezidențial în Pipera, pe un teren cumpărat de la Medicover, pe care a fost planificat, în trecut, un spital, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro.
Investitorul austriac Immofinanz, parte a CPI Property Group, cel mai important investitor imobiliar din România, a anunțat că a finalizat tranzacția prin care vândut către grupul omului de afaceri Alin Niculae partea veche a complexului de birouri Iride, de peste drum de stația de metrou Pipera, într-o tranzacție cu o valoare de 44,7 milioane de euro anunțată anterior de Profit.ro.
Românii care au prospectat piața de la începutul lui 2025 pentru a face o achiziție imobiliară și-au orientat căutările spre unele dintre cele mai ieftine cartiere din marile orașe. În ciuda faptului că aceste zone le oferă, în continuare, alternative locative mai accesibile, prețurile au avansat în cele mai multe cazuri semnificativ față de prima parte a anului trecut.
Germania. Chiriile din marile orașe s-au dublat, în ultimii zece ani, în ciuda legislațiilor locale care au încercat o plafonare a acestora. La Berlin, creșterea față de 2015 este de 107%.
Grupul german Henkel, care are peste 500 de angajați în România, a finalizat vânzarea vechiului său sediu din cartierul Floreasca către un dezvoltator de locuințe premium, care vrea să demoleze clădirea și să facă în loc un complex rezidențial, potrivit informațiilor obținute de Profit.ro.
Volumul lucrărilor de construcții a crescut, în primele patru luni, ca serie brută, cu 6,9%, iar ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 8,5%, arată datele Institutului Național de Statistică (INS).
Lucrările pentru construcția celor 4,5 kilometri ai lotului 4 al A0 Nord (Pantelimon - Glina) au depășit 70%, a anunțat, miercuri, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol.
Dezvoltatorul imobiliar Millstone Developments, susținut de milionari din Belgia, a început oficial lucrările de construcție la Voievozi 63, cel mai nou proiect rezidențial al său.
Dezvoltatorul Urbano Group a obținut autorizațiile de construcție necesare pentru demararea lucrărilor din Etapa 1 a proiectului URBANO SHOPPING & LIVING, investiție de peste 100 de milioane de euro.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.0890 | -0.0018 | -0.04 % |
| 1 USD | 4.3140 | -0.0006 | -0.01 % |
| 1 GBP | 5.8317 | +0.0016 | +0.03 % |
| 1 CHF | 5.4821 | +0.0037 | +0.07 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro