Tranzacție: Una dintre cele mai mari companii din Ungaria, controlată de un apropiat al lui Viktor Orban, cumpără o firmă de construcții din Brașov

Compania ungară Duna Aszfalt Zrt va achiziționa Euro Strada SRL, firmă cu sediul în Brașov, specializată în construcția de drumuri și poduri. Valoarea tranzacției nu este publică.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Tranzacție: Una dintre cele mai mari companii din Ungaria, controlată de un apropiat al lui Viktor Orban, cumpără o firmă de construcții din Brașov

Compania ungară Duna Aszfalt Zrt va achiziționa Euro Strada SRL, firmă cu sediul în Brașov, specializată în construcția de drumuri și poduri. Valoarea tranzacției nu este publică.

Duna Aszfalt este una dintre cele mai mari întreprinderi de construcții central-europene aflate în posesia unei familii și nava amiral al Duna Group, potrivit Rador Radio România.

ULTIMA ORĂ Modalitatea de calcul al despăgubirilor pentru imobilele preluate abuziv în perioada comunistă - neconstituțională CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Modalitatea de calcul al despăgubirilor pentru imobilele preluate abuziv în perioada comunistă - neconstituțională

Anunțul tranzacției a fost postat pe site-ul bursei de valori din Budapesta.

Euro Strada SRL avea 102 angajați în 2023 .

Tranzacția servește creșterii prezenței internaționale a Duna Group, consolidării rolului său din industria construcțiilor, respectiv atingerii unui statut de întreprindere mijlocie regională cu capital maghiar. se menționează în comunicat.

Pentru realizarea achiziției este necesar și acordul autorităților române.

EXCLUSIV FOTO Familia Tănăsoiu discută achiziția unuia dintre vechile sedii centrale ale Allianz-Țiriac din București CITEȘTE ȘI EXCLUSIV FOTO Familia Tănăsoiu discută achiziția unuia dintre vechile sedii centrale ale Allianz-Țiriac din București

Presa independentă de la Budapesta scria în luna octombrie 2024 că entități controlate de guvernul Ungariei sau de afaceriști apropiați partidului de guvernare încearcă să facă achiziții în afara țării pentru a putea participa la contracte din fonduri UE. Companiile ungare vânează firme de construcții sau din energie din statele învecinate deoarece Ungaria are mare parte din fondurile europene blocate.

Duna Aszfalt a cumpărat anul trecut una dintre cele mai mari firme poloneze de construcții de drumuri, Mota-Engil Central Europe (MECE).

Firma poloneză e deja implicată în proiecte de infrastructură finanțate din fonduri UE, bani la care Ungaria nu mai are acces din cauza sancțiunilor impuse de Bruxelles pentru nerespectarea statului de drept. Achiziția companiei poloneză creează pentru Ungaria și oportunitatea de a juca un rol în Slovacia, datorită proximității sale geografice. În plus, șeful firmei ungare a anunțat că grupul său caută posibile noi ținte de achiziții în Cehia, o altă țară cu șantiere în plină expansiune, finanțate tot din fonduri europene.

Duna Aszfalt e controlată de afaceristul László Szijj, al cărui avion privat e folosit constant de premierul Viktor Orban. El are și un iaht pe care au fost surprinși de presă mai mulți fruntași Fidesz, printre care și ministrul de externe Péter Szijjártó.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0694 -0.0013-0.03 %
1 USD4.3258 -0.0139-0.32 %
1 GBP5.8565 -0.0039-0.07 %
1 CHF5.4221 -0.0069-0.13 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite