Hervis, care dispare din România - vândut integral. Spar renunță total după mai bine de 50 de ani. Noi proprietari care vin cu restructurări

Grupul austriac de retail Spar, cu sediul în Salzburg, a renunțat total la filiala sa de retail sportiv Hervis, după mai bine de 50 de ani.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Hervis, care dispare din România - vândut integral. Spar renunță total după mai bine de 50 de ani. Noi proprietari care vin cu restructurări

Noii proprietari sunt investitorul german și fondatorul Snipes, Sven Voth, și Udo Schloemer, fondatorul Factory Berlin.

În anii 2023 și 2024, Hervis a acumulat pierderi de peste 100 de milioane de euro. Numai în 2023, deficitul, inclusiv pierderile, s-a ridicat la 64 de milioane de euro, iar în 2024 a fost de 43 de milioane de euro.

Veniturile au scăzut, de asemenea, de la 261 la 253 de milioane de euro.

Brandul spaniol La Antigua Lavandera, în România FOTO CITEȘTE ȘI Brandul spaniol La Antigua Lavandera, în România FOTO

Directorul general al Spar, Hans Reisch, anunțase deja „alte decizii” privind viitorul retailerului de articole sportive la sfârșitul anului 2025.

Noul proprietar, Sven Voth, nu este străin de această industrie. El a fondat lanțul de articole sportive Snipes în 1998, în care Deichmann a achiziționat ulterior o participație. 

Voth, considerat rezident al Vienei, preia toate cele 134 de spații Hervis din Austria, Slovenia, Croația și Bavaria, împreună cu toți angajații. Aproape 100 de unități se află în Austria, numărul de angajați din Austria fiind recent în jur de 1.360 persoane.

Unitățile nerentabile vor fi închise.

Nou mare brand de magazine în capitală, adus de “Regele Pantofilor” FOTO CONFIRMARE CITEȘTE ȘI Nou mare brand de magazine în capitală, adus de “Regele Pantofilor” FOTO CONFIRMARE

La finele anului trecut, Frasers Group, cel mai mare retailer de echipamente sportive din Marea Britanie, prezenta planul după ce a cumpărat rețeaua de magazine Hervis din România și Ungaria.

Compania „Kisalföld”, proprietarul companiei Hervis, se va retrage astfel din Ungaria și România.

Retailerul de articole sportive din Austria își va ceda filialele din ambele țări către grupul britanic Frasers, ca parte a unei reorganizări strategice.

IKEA anunță în România ultima perioadă de calificare pentru o recompensă CITEȘTE ȘI IKEA anunță în România ultima perioadă de calificare pentru o recompensă

A fost anunțat că magazinele vor începe tranziția spre imaginea Sports Direct în 2026, ceea ce va aduce noi mărci și va servi o gamă mai largă de nevoi ale clienților.

„Noul proprietar va prelua magazinele și angajații și va asigura continuitatea afacerii. Pe lângă gama obișnuită, clienții vor putea găsi și mărci noi, odată cu începerea transformării în 2026”, spune directorul general al Hervis, Balázs Dalnoki.

Carrefour anunță în România: Roșii românești tot anul FOTO CITEȘTE ȘI Carrefour anunță în România: Roșii românești tot anul FOTO

Continuitatea juridică pe termen scurt a companiei Hervis nu va fi afectată de schimbarea proprietarului.

Însă, magazinele vor fi reamenajate începând cu 2026 și vor trece treptat la marca Sports Direct.

Întrucât gama de produse Frasers Group se suprapune cu cea a Hervis, mărcile familiare vor continua să fie disponibile, în timp ce noile mărci vor acoperi și nevoile noilor clienți.

ULTIMA ORĂ Prim blocaj pentru apă mai ieftină în aeroport, gări, metrou CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Prim blocaj pentru apă mai ieftină în aeroport, gări, metrou

Tranzacția vizează 49 de magazine în România și 29 de magazine în Ungaria, angajații Hervis din cele două țări urmând să fie preluați de noul proprietar.

“Piețele orientate spre modă din Ungaria și România s-au îndepărtat de afacerea noastră principală.

Odată cu vânzarea Hervis România și Hervis Ungaria, ne concentrăm toată energia pe consolidarea profilului pe piețele noastre principale din Austria, Slovenia și Croația”, spune Ulrich Hanfeld, directorul general al Hervis.

Strategia lui Trump pentru noua lume, dezvăluită. Remarci dure pentru Europa CITEȘTE ȘI Strategia lui Trump pentru noua lume, dezvăluită. Remarci dure pentru Europa

În România, cu 558 angajați, Hervis a avut în 2024 afaceri de 342,5 milioane lei, în ușoară scădere față de anul precedent, și o pierdere de 41,3 milioane lei, mai mare cu 74%, relevă datele analizate de Profit.ro.

Ultimul an pentru care a raportat profit a fost 2019.

Tot pentru 2024 au fost raportate datorii de 135,4 milioane lei, în scădere de la 153,8 milioane lei.

Hervis este deținută de grupul austriac SPAR.

Retailerul opera aproximativ 227 de magazine în Austria, Slovenia, Ungaria, Croația și România, cu vânzări brute anuale de peste 490 milioane de euro și aproximativ 2.800 de angajați.

Celebra terasă cu mici din Obor, mutată în \ CITEȘTE ȘI Celebra terasă cu mici din Obor, mutată în "cort food de mall" FOTO

Frasers Group a fost fondat în 1982 de antreprenorul britanic Michael Ashley, creditat la acest moment de Forbes cu o avere de 5,6 miliarde de dolari.

Grupul a raportat venituri de 5,43 miliarde de lire sterline în 2024 și un profit net de 399 milioane de lire, cu aproximativ 30.000 de angajați.

Retailerul britanic a intrat în România anul trecut, cu brandul Sports Direct, primul magazin din țară fiind deschis în iunie anul acesta, la Craiova.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0960 +0.0017+0.03 %
1 USD4.2972 -0.0439-1.01 %
1 GBP5.8747 +0.0013+0.02 %
1 CHF5.5322 +0.0400+0.73 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Cotidianul.ro
Playtech.ro
Cele mai citite