Noile taxe percepute de la societățile aflate pe teritoriul din stânga Nistrului vor fi utilizate pentru susținerea populației din regiune, precizează Chiveri,
Vicepremierul moldovean vorbește, în interviu, despre influențele pe care Rusia le are asupra puterii de la Tiraspol, dar și despre modul în care populația din Transnistria își caută din ce în ce mai mult de muncă la Chișinău și în marile orașe din Moldova.
El spune că peste 25.000 de persoane trec zilnic așa-zisa frontieră dintre Transnistria și Republica Moldova pentru a merge la muncă sau la școală.
Valeriu Chiveri recunoaște că "reintegrarea costă" și speră ca, împreună cu Uniunea Europeană, să fie găsite sursele de finanțare pentru a acoperi nevoile de realipire a Transnistriei la Republica Moldova.
El a vorbit într-un interviu redat de Agerpres și despre relația Moldovei cu România.
"România a jucat tot timpul un rol important în acest proces, chiar dacă nu unul direct, dar prin sprijinirea Republicii Moldova, pentru consolidarea instituțiilor statului, pentru promovarea reformelor, a contribuit la faptul că Republica Moldova, pe malul drept, a devenit o țară mai puternică, mai atractivă, un pol de atracție pentru cetățenii noștri.
Deja este un exemplu foarte bun pentru a spune că România a fost tot timpul alături de noi și mai ales că este o țară care înțelege cel mai bine realitățile din Republica Moldova, mentalitatea, ținând cont de trecutul și istoria comună, și limba comună, și cultura, tradițiile. Cât privește un rol pe viitor al României, acum nu vorbim despre un nou format de negocieri, nu avem unul internațional. 5+2 este nefuncțional și deocamdată nu discutăm despre o altă abordare.
Nici nu îl folosim pe cel care a existat până nu demult, dar România, ca stat membru al Uniunii Europene, ar putea contribui substanțial la crearea unei percepții corecte vizavi de procesul de reglementare a conflictului transnistrean și e lucrul pe care îl și face, sunt sigur", a spus Chiveri.
















