Mall-ul aproape pustiu este un semn dureros al crizei economice din Rusia.
Imensul mall Goodzone din Moscova a fost inaugurat în anul 2014. Acolo funcționează și un cinematograf multiplex cu opt săli, care acum stă mai mult gol, cu luminile din foaier stinse, relatează CNN.
Deși centrul comercial este încă deschis șapte zile pe săptămână, acum pare că moare încet, arată Hotnews.ro.
În urma invaziei pe scară largă a Ucrainei, a exodului companiilor occidentale și a sancțiunilor occidentale fără precedent, economia Rusiei a contrazis așteptările, orientându-se către cheltuieli militare masive și creșterea exporturilor de petrol către China și India.
Cu toate acestea, economia începe să dea semne de slăbiciune, PIB-ul înregistrând o contracție de 1,8% în primele două luni ale anului 2026.
Președintele rus Vladimir Putin a recunoscut problema într-o ședință guvernamentală privind afacerile economice, la mijlocul lunii aprilie.
Liderul de la Kremlin a cerut oficialilor să explice „de ce traiectoria indicatorilor macroeconomici nu se ridică în prezent la nivelul așteptărilor”.
Liderul Partidului Comunist din Rusia, Ghennadi Ziuganov, a avertizat că țara s-ar putea confrunta cu o revoluție de tip bolșevic dacă guvernul nu reușește să abordeze problema slăbirii economiei.
“Situația actuală este unică pe piața muncii. Nu am experimentat niciodată o astfel de lipsă a forței de muncă în Rusia modernă. Nu am avut niciodată așa ceva, iar acest lucru are un impact asupra întregii situații economice”, a declarat Nabiullina.
Conform estimărilor FinExpertiza, rezerva de forță de muncă a economiei se ridică în prezent la 4,4 milioane de persoane. Comparativ cu 2021, numărul acestora s-a redus cu 40%, sau 2,6 milioane de persoane, după ce sute de mii au emigrat și aproape 2 milioane au fost trimise pe front.
Pe lângă cei 300.000 de ruși mobilizați în toamna anului 2022, o jumătate de milion de persoane au semnat contracte cu Ministerul Apărării în 2023, 450.000 în 2024 și 422.700 în 2025, conform datelor oficiale.
Potrivit Uniunii Industriașilor și Antreprenorilor din Rusia (RSPP), deficitul actual de forță de muncă numai în industrie ajunge la 2 milioane de oameni. Deficitul de forță de muncă al Moscovei este de 400.000-500.000 de oameni, s-a plâns anterior primarul Serghei Sobyanin.
Ministerul Afacerilor Interne are un deficit de 170.000 de lucrători, iar sectorul agricol are un deficit de peste 130.000.
Demografia influențează, de asemenea, situația: generațiile mai puțin numeroase din anii 1990 și începutul anilor 2000 duc la o scădere a numărului de lucrători tineri, în timp ce ponderea persoanelor în vârstă este în creștere, spune Natalia Milchakova, analist principal la Freedom Finance Global.
Un alt factor este cererea mare de lucrători din partea uzinelor militare, care au “acaparat” practic resursele disponibile, a declarat Anastasia Gorelkina, președinta Consiliului de Administrație al companiei JSC Holding Siberian Business Union.
Guvernul prognozează o creștere de 1,3% în acest an, dar a avertizat că ar putea revizui această cifră în jos la sfârșitul lunii, din cauza performanțelor economice slabe de la începutul anului.
VIDEO Travelling with Russell

















