Austria va organiza alegeri anticipate după ce guvernul de centru-dreapta a intrat în criză din cauza videoclipului care arata că vice-cancelarul Heinz-Christian Strache promitea, în 2017, contracte guvernamentale în schimbul finanțării campaniei.
Cancelarul Sebastian Kurz, liderul Partidului Popular, a solicitat președintelui Austriei să declanșeze procesul de alegeri anticipate, arătând că nu vrea să mai continue coaliția cu Partidul Libertății, potrivit Bloomberg.
"Prea mult este prea mult, a declarat Kurz sâmbătă seara la Viena, adăugând că dorește alegeri cât mai curând posibil.
21 mai Maratonul Economia Sustenabilă
28 mai Maratonul Fondurilor Europene

Alegerile ar putea avea loc în luna august.
Strache a demisionat din poziția de vice-cancelar și șef al Partidului Libertății, în cursul zilei, prezentând scuze pentru ipostaza în care a fost filmat, dar respingând acuzațiile că ar fi făcut ceva ilegal.
Două ziare germane au publicat imagini din 2017, de dinaintea precedentelor alegeri parlamentare, în care Strache discută, într-o vilă din Ibiza cu o pretinsă nepoată a unui oligarh rus, căreia îi promitea contracte publice, în schimbul unui ajutor financiar, inclusiv prin preluarea de către interlocutoare a unui important cotidian austriac, care ar fi urmat să-și schimbe orientarea editorială în favoarea partidului său.