Persoanele cu venituri ridicate, printre care manageri de top, personalități publice, avocați, designeri și IT-iști, preferă burgerii atunci când își comandă mâncare la birou sau la domiciliu, iar pe locul doi se află dorada.
Procedurile învechite ale centrului expozițional Romexpo demonstrează că acesta nu este pregătit să organizeze un târg de turism modern, transmite Federația Patronatelor din Turismul Românesc (FPTR). Ultima ediție a Târgului de Turism al României, desfășurată între 16 și 19 februarie 2017, la Romexpo, a arătat că și această manifestație are un succes "sezonier", precum turismul romanesc, cu câteva ore de vârf, cu standuri aglomerate și multe ore cu mai puțini vizitatori și pavilioane mai puțin căutate, susține cursa citată.
Conform Air France KLM, liderul european pe zborurile lung curier cu plecare din Europa, aproximativ 47% dintre romanii care călătoresc spre hub-urile grupului, Paris - Charles de Gaulle și Amsterdam - Schiphol, călătoresc mai departe spre destinații intercontinentale.
Hotelul Lido, emblemă a Bucureștiului încă din perioada interbelică, culme a rafinamentului vieții mondene cu singura piscină cu valuri din România, închis însă din 2010 după ce a fost preluat de moștenitorii constructorului, fost prim-ministru în anii '40, va fi redeschis în toamnă.
Mai mult de 85% dintre românii care au cumpărat vacanțe de la Târgul de Turism desfășurat între 16 și 19 februarie la Romexpo au preferat sejururi pentru vară în străinătate și doar 15% au ales pachete tailor made de tip city-break sau alte feluri de vacanțe, reiese din datele Christian Tour, cea mai mare agenție de turism din România. Cele mai căutate au fost sejururile Early Booking pentru destinații din Grecia, Turcia sau Spania.