Firma de consultanță Deloitte și-a întărit echipa prin aducerea Alexandrei Smedoiu, consultant cunoscut pe piața locală, ca partener în cadrul practicii de taxe. Din iunie, aceasta coordonează serviciile de consultanță în domeniul impozitelor directe pentru companii. Anterior, Alexandra Smedoiu a fost director, servicii de consultanță fiscală, la PwC România, unul dintre principalii concurenți ai Deloitte.
Proiectele mari de investiții ale statului ar putea să fie și în acest an victimele controlului strict exercitat de Ministerul Finanțelor pentru respectarea țintei de deficit bugetar, în condițiile în care cele mai recente date arată la patru luni un deficit de patru ori mai mare decât în aceeași perioadă anul trecut. Plățile efectuate de Guvern pentru cele mai mari 10 proiecte de investiții de anul acesta s-au ridicat, în ianuarie-aprilie, la mai puțin de 9% din cât a programat Executivul, potrivit informațiilor Profit.ro.
Cristian Onețiu și alți investitori au lansat EuroIMM, o platformă online care va pune la dispoziția antreprenorilor, contra cost, servicii suport pentru creșterea afacerilor, cum ar fi instrumente de planificare, demarare, administrare, dezvoltare și finanțare. Până la finele anului următor, investitorii și-au propus ca platforma să ajungă la cel puțin 1.000 de utilizatori.
ANAF a lansat un ghid în contextul introducerii la vânzare a noilor imprimante fiscale și case de marcat cu jurnal electronic. Documentul conține informații utile pentru producători/importatori/persoane juridice române care achiziționează din statele membre ale Uniunii Europene aparate de marcat electronice fiscale, respectiv distribuitorii autorizați, dar și pentru unitățile acreditate pentru service și utilizatorii de aparate de marcat electronice fiscale.
Veniturile statului din TVA au crescut cu aproximativ 1 miliard de lei în primele cinci luni ale anului, potrivit informațiilor Profit.ro, la peste 22 de miliarde de lei, însă avansul de nici 5% înregistrat în primele cinci luni nu este de bun augur pentru planurile Guvernului pe tot anul, perioadă în care vrea din TVA cu 14,6% mai mult față de 2017. Pentru tot anul, Guvernul are în plan să strangă cu aproape 8 miliarde de lei mai mult comparativ cu anul trecut, dar după primele 5 luni este pe plus cu numai 1 miliard de lei. Totodată, veniturile nete din TVA au fost afectate de rambursări mai mari în primele luni ale anului, inclusiv cele întârziate peste termenul legal de anul trecut.