Guvernul ia în calcul ca nici în acest an să nu își asume niciun termen pentru adoptarea monedei euro și să transmită Comisiei Europene doar angajamentul de a adopta moneda europeană la o dată care va fi stabilită în urma unei analize de impact ce va determina momentul cel mai oportun, au declarat pentru Profit.ro surse oficiale.
Ministerul Finanțelor vrea să continue și în acest an Programul FIDELIS, prin care sunt emise titluri de stat dedicate populației, după ce anul trecut peste 20.000 de români au subscris la emisiunea CENTENAR, asigurând 1% din finanțarea necesară statului. Potrivit unui document oficial, ministerul a început deja discuțiile cu instituțiile financiare care vor fi implicate în punerea pe piață a titlurilor din acest an.
Guvernul a aprobat poziția pe care o va susține în fața Curții de Justiție a Uniunii Europene (CJUE) în speța în care Curtea Constituțională a României (CCR) a solicitat instanței europene să clarifice dacă termenul “soț” poate fi interpretat și ca “membru al familiei” chiar dacă este vorba de o persoană de același sex căsătorită, într-un stat membru, cu un cetățean român sau al Uniunii Europene. Solicitarea CCR vine după ce autoritățile din România au refuzat să recunoască relația de familie dintre un bărbat de cetățenie română căsătorit în Belgia cu un bărbat de cetățenie americană.
Conform unui calendar de măsuri realizat la momentul instalării, Guvernul susținut de PSD-ALDE a promis 43 măsuri care urmau a fi realizate în primele trei luni ale anului. După primul trimestru, circa o treime dintre măsuri nu au fost încă aplicate, preponderent cele din domeniile politicilor fiscale și investițiilor, în schimb fiind realizate în mare parte măsurile sociale.
Guvernul se opune unui proiect care propune ca străinii care au investit peste 1 milion de euro să poată primi cetățenia română după 2 ani de ședere pe teritoriul României. Cel mai rapid termen în care un astfel de investitor poate primi cetățenia este de 2 ani și jumătate, dar numai dacă este căsătorit cu o persoană care deține deja cetățenia română.