California de Sud intră în "lockdown" pentru a reduce presiunea asupra spitalelor

Perspective   
California de Sud intră în "lockdown" pentru a reduce presiunea asupra spitalelor

Peste 20 de milioane de persoane care locuiesc în California de Sud se află în "lockdown" începând de luni pentru a reduce presiunea asupra spitalelor care riscă să fie copleșite din cauza numărului mare de pacienți cu COVID-19, relatează AFP.

Conform măsurilor, instituite prin ordinul guvernatorului Gavin Newsom, atunci când 85% din paturile de la terapie intensivă sunt ocupate, locuitorii trebuie să rămână acasă, majoritatea birourilor sunt închise și întâlnirile cu persoane din gospodării diferite sunt interzise, scrie Agerpres.

Urmărește-ne și pe Google News
Votul a trecut, rămân promisiunile. Ce v-au pus pe masă în scris politicienii: Salarii, alocații și pensii majorate, reducere de impozite, ajutoare pentru firme, infrastructură, creștere economică, digitalizare CITEȘTE ȘI Votul a trecut, rămân promisiunile. Ce v-au pus pe masă în scris politicienii: Salarii, alocații și pensii majorate, reducere de impozite, ajutoare pentru firme, infrastructură, creștere economică, digitalizare

Barurile și saloanele de înfrumusețare vor fi închise temporar, iar capacitatea magazinelor va fi redusă la 20%. Restaurantele vor oferi doar mâncare la pachet și livrare. Hotelurile nu mai pot găzdui turiști și călătoriile neesențiale sunt restricționate în stat.

viewscnt
Afla mai multe despre
california de sud
lockdown