ANUNȚ Circulația pe Varianta Ocolitoare Bacău va fi închisă temporar

Circulația pe Varianta Ocolitoare Bacău va fi închisă, în vederea lucrărilor de racordare cu Autostrada A7.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
ANUNȚ Circulația pe Varianta Ocolitoare Bacău va fi închisă temporar

La solicitarea antreprenorului, CNAIR SA și IGPR au avizat închiderea temporară a circulației auto pe Varianta Ocolitoare Bacău începând cu data de 15 iulie 2026, în vederea conectării cu noile tronsoane ale autostrăzii A7, aflate în construcție.

Avizul a fost eliberat pentru perioada 15 iulie – 31 august 2026.

Închiderea temporară vizează întreaga lungime a Variantei Ocolitoare Bacău, între km 0+000 și km 20+300, traficul rutier în perioada lucrărilor urmând a se desfășura pe DN 2, municipiul Bacău. 

FOTO Primul șantier pe sectorul montan al A8 și primul lot de autostradă construit vreodată în Harghita CITEȘTE ȘI FOTO Primul șantier pe sectorul montan al A8 și primul lot de autostradă construit vreodată în Harghita

Având în vedere disconfortul temporar creat, DRDP Iași face apel la înțelegere din partea conducătorilor auto, cu recomandarea configurării din timp a deplasărilor, pentru evitarea ambuteiajelor și a timpilor mai mari de așteptare în trafic.

Autostrada A7 este un proiect strategic pentru infrastructura rutieră din zona Moldovei, iar în această perioadă constructorul este mobilizat pentru finalizarea lucrărilor pe ultimul lot al secțiunii Focșani – Bacău, între Răcăciuni și Bacău, precum și pe lotul 1 al secțiunii Bacău – Pașcani, între Săucești și Trifești, cu accent pe amenajarea nodurilor rutiere Bacău-Sud și Bacău-Nord, care asigură conexiunea cu Varianta Ocolitoare Bacău.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
Citeste in continuare
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.2461 +0.00010.00 %
1 USD4.6227 +0.0246+0.54 %
1 GBP6.0934 +0.0135+0.22 %
1 CHF5.6936 +0.0164+0.29 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

Partenerii noștri
Cele mai citite