ANRE: Clienții nu mai sunt obligați să efectueze verificarea periodică a instalațiilor de gaze în anul în care este programată o revizie tehnică

Clienții finali ai rețelelor de gaz nu vor mai avea obligativitatea efectuării verificării tehnice periodice a instalațiilor de utilizare a gazelor naturale în condițiile în care în același an este efectuată o revizie tehnică periodică, prevede un proiect de ordin al Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE).
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
ANRE: Clienții nu mai sunt obligați să efectueze verificarea periodică a instalațiilor de gaze în anul în care este programată o revizie tehnică

Clienții finali ai rețelelor de gaz nu vor mai avea obligativitatea efectuării verificării tehnice periodice a instalațiilor de utilizare a gazelor naturale în condițiile în care în același an este efectuată o revizie tehnică periodică, prevede un proiect de ordin al Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE).

În prezent, verificarea tehnică a instalațiilor de utilizare a gazelor naturale se realizează, periodic, la maximum 2 ani sau la cererea clientului final, iar revizia tehnică a instalațiilor de utilizare a gazelor naturale se realizează periodic, la maximum 10 ani, după întreruperea utilizării instalației de utilizare pentru o perioadă de timp mai mare de 6 luni, după orice eveniment care ar fi putut afecta instalația de utilizare sau la cererea clientului final.

ANRE propune ca în anul în care este efectuată o revizie tehnică periodică, aceasta să înlocuiască și verificarea tehnică periodică. “Revizia tehnică periodică a instalației de utilizare a gazelor naturale înlocuiește verificarea tehnică periodică a acesteia din anul respectiv”, prevede proiectul de act normativ.

Transgaz și-a majorat profitul cu 18%, compensând scăderea veniturilor din tranzitul internațional prin primele de licitație obținute de la importatori CITEȘTE ȘI Transgaz și-a majorat profitul cu 18%, compensând scăderea veniturilor din tranzitul internațional prin primele de licitație obținute de la importatori

Totodată, pentru a stimula clienții finali care sunt deserviți de o instalație comună de utilizare să ajungă la un acord asupra unei date comune de efectuare a verificării și reviziei tehnice, ANRE a stabilit ca, în caz contrar, în care aceștia nu ajung la un acord, “verificarea/revizia tehnică a instalației de utilizare comune să fie realizată odată cu fiecare verificare/revizie tehnică a instalațiilor de utilizare individuale.” Ceea ce implică atât costuri mai mari, cât și perioade mai lungi fără alimentare cu gaze!

Potrivit proiectului de ordin, instalația comună de utilizare este definită ca partea “instalației de utilizare care deservește mai mulți clienți finali, cuprinsă între stația/postul de reglare a presiunii sau robinetul de branșament și toate sistemele/mijloacele de măsurare fiscale amplasate pe aceasta; instalația comună de utilizare este proprietatea comună a clienților finali deserviți”.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0634 +0.00020.00 %
1 USD4.2848 -0.0256-0.59 %
1 GBP5.8462 -0.0123-0.21 %
1 CHF5.4177 -0.00010.00 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite