Grecia vrea să interzică vânzarea de combustibil motocicliștilor fără cască

Guvernul elen propune o măsură îndrăzneață pentru combaterea nerespectării legislației privind casca de protecție obligatorie, interzicând benzinăriilor să vândă combustibil motocicliștilor și scuteriștilor care nu poartă cască, transmite Carscoops.
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Grecia vrea să interzică vânzarea de combustibil motocicliștilor fără cască

Guvernul elen propune o măsură îndrăzneață pentru combaterea nerespectării legislației privind casca de protecție obligatorie, interzicând benzinăriilor să vândă combustibil motocicliștilor și scuteriștilor care nu poartă cască, transmite Carscoops.

Această inițiativă, prezentată de ministrul Sănătății, Adonis Georgiadis, urmărește să utilizeze benzinăriile ca puncte de aplicare a legii. Georgiadis, el însuși motociclist, a fost un susținător activ al siguranței, participând inclusiv la o campanie televizată. El a propus ideea federației proprietarilor de benzinării din Grecia și a subliniat necesitatea urgentă de a reduce numărul rănirilor și al deceselor cauzate de accidentele rutiere, arată G4Media.ro.

Unul dintre cei mai mari producători de îmbrăcăminte din Rusia își închide două fabrici importante CITEȘTE ȘI Unul dintre cei mai mari producători de îmbrăcăminte din Rusia își închide două fabrici importante

Propunerea a întâmpinat rezistență, deoarece proprietarii de stații de alimentare susțin că aceasta transferă în mod incorect responsabilitatea aplicării legii către întreprinderi. De asemenea, aceștia se opun amenzilor aplicate pentru deservirea motocicliștilor fără cască. În ciuda acestor obiecții, ministrul Dezvoltării, Takis Theodorikakos, a elaborat un proiect de amendament pentru aprobarea parlamentară. Dacă va fi adoptată, legea va actualiza codul rutier al Greciei, interzicând motocicliștilor fără cască să cumpere benzină, o măsură care ar putea reduce semnificativ nerespectarea legii.

„Conducătorii de motociclete sunt de obicei tineri, la o vârstă la care se simt invulnerabili”, a declarat Theodorikakos.

Datele Organizației Mondiale a Sănătății arată că, în Grecia, aplicarea legii privind purtarea căștii rămâne inconsecventă, în special în zonele urbane. Acest lucru a dus la răniri grave ale capului și la decese frecvente în statul european.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0634 +0.00020.00 %
1 USD4.2848 -0.0256-0.59 %
1 GBP5.8462 -0.0123-0.21 %
1 CHF5.4177 -0.00010.00 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite