Asirom VIG asigură răspunderea profesională a conducerii Nuclearelectrica. Suma asigurată - 27 milioane euro

Asirom VIG a câștigat o licitație organizată de Societatea Națională Nuclearelectrica (SNN) pentru servicii de asigurare de răspundere profesională/răspundere civilă a administratorilor și directorilor companiei (polița de tip D&O - Directors&Officers).
Alatura-te Profit InsiderJoin Profit Insider
Asirom VIG asigură răspunderea profesională a conducerii Nuclearelectrica. Suma asigurată - 27 milioane euro

Asirom VIG a câștigat o licitație organizată de Societatea Națională Nuclearelectrica (SNN) pentru servicii de asigurare de răspundere profesională/răspundere civilă a administratorilor și directorilor companiei (polița de tip D&O - Directors&Officers).

Contractul a fost estimat și semnat pentru suma de 220.000 euro pentru 12 luni.

Asigurarea va acoperi orice persoană care a fost, este sau devine, în perioada de asigurare, administrator și/sau director al SNN.

La procedură s-a înscris și Campion Broker de Asigurare.

Poșta Română confirmă Profit.ro - Brokerul de asigurări intră în faliment CITEȘTE ȘI Poșta Română confirmă Profit.ro - Brokerul de asigurări intră în faliment

Prin "director" se înțelege acea persoană căreia i-au fost delegate atribuții de conducere a societății prin decizie a Consiliului de Administrație și care încheie un contract de mandat cu SNN.

Limita răspunderii în agregat (suma asigurată) va fi de 27 milioane de euro, cu următoarele precizări:

- limita individuală de răspundere va fi de 3.000.000 euro pentru fiecare membru al Consiliului de Administrație asigurat și pentru fiecare director cu contract de mandat;

- limita răspunderii în agregat pentru toți membrii Consiliului de Administrație (în total 7 membri) va fi de 21.000.000 euro;

Capitala și județul Ilfov, regiunea de dezvoltare cu cele mai multe locuințe protejate printr-o asigurare facultativă CITEȘTE ȘI Capitala și județul Ilfov, regiunea de dezvoltare cu cele mai multe locuințe protejate printr-o asigurare facultativă

- limita de răspundere în agregat pentru cei 3 directori cu contract de mandat este de 6.000.000 euro.

Anterior, răspunderea profesională a administratorilor și directorilor companiei a fost asigurată de Asirom VIG.

Nuclearelectrica este o companie controlată de statul român prin Ministerul Energiei, cu 82% din capital. În 2023, producătorul local de energie nucleară a raportat un profit net de 2,48 miliarde de lei, de la 2,76 miliarde în 2022.

viewscnt
Urmărește-ne și pe Google News
NewsLetter

Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:

Citeste in continuare
Imobil de prestigiu situat pe strada Emanoil Porumbaru
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
2.600.000 €
Ultimele ştiri
De weekend
Curs BNR
1 EUR5.0670 +0.0036+0.07 %
1 USD4.2778 -0.0070-0.16 %
1 GBP5.8389 -0.0073-0.12 %
1 CHF5.4387 +0.0210+0.39 %

Curs BNR oferit de cursvalutar.ro

News.ro
Playtech.ro
3 CAMERE - DISCOUNT - 12% DIRECT DE LA DEZVOLTATOR - PIPERA
  • {literal}{/literal} dormitoare
  • {literal}{/literal} băi

De vânzare
129.030 €
Cele mai citite