Trei persoane, dintre care două arestate preventiv, sunt cercetate de polițiștii și procurorii din București într-un dosar de înșelăciune, fals și uz de fals, fiind suspectate că au indus în eroare firme de închiriere a mașinilor din Capitală și din Cluj, folosind acte de identitate false pentru a intra în posesia unor autoturisme de lux și a le valorifica fără drept. Prejudiciul este de aproximativ 75.000 de euro.
Polițiștii Direcției Generale de Poliție a Municipiului București - Serviciul Furturi de Autovehicule au pus în aplicare 4 mandate de percheziție domiciliară și 5 mandate de aducere, în județul Ilfov, într-un dosar în care se fac cercetări pentru înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals, scrie News.ro

28 mai Maratonul Fondurilor Europene
4 iunie Eveniment Profit.ro - Piața imobiliară între șocuri și oportunități - Ediția a V-a
”În fapt, în perioada noiembrie 2022 – prezent, mai multe persoane ar fi indus în eroare firme de rent-a-car din Capitală și din județele Constanța și Cluj, constând în aceea că, în urma încheierii contractelor de închiriere a autovehiculelor, ar fi folosit acte de identitate false, cu scopul de a intra în posesia mașinilor și a le valorifica fără drept, obținând astfel un folos patrimonial injust. Din cercetări, s-a stabilit că bănuiții ar fi identificat pe internet anunțuri de închirieri autoturisme de lux, după care ar fi contactat telefonic reprezentanții societății de închirieri, recomandându-se cu identitate falsă, apoi, ar fi pus la dispoziție fotocopii ale cărții de identitate și ale permisului de conducere pe numele fals”, a transmis Poliția Capitalei.
De asemenea, suspecții ar fi solicitat fotografii cu autoturismele și efectuarea plății în numerar. Imediat ce autoturismele intrau în posesia lor, ar fi fost verificate cu un sistem de detectare pentru aparate GPS și erau demontate, apoi ar fi fost transportate și valorificate la centre de dezmembrări auto din județele Prahova, Buzău și Ilfov, au arătat anchetatorii.
Prejudiciul cauzat este de aproximativ 75.000 de euro.
În baza mandatelor de aducere, persoanele vizate au fost duse la audieri. Trei persoane au fost reținute pentru 24 de ore, iar 2 dintre acestea au fost arestate preventiv pentru 30 de zile.
Cercetările sunt continuate de către polițiști din cadrul Serviciului Furturi de Autovehicule, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de înșelăciune, fals material în înscrisuri oficiale și uz de fals.