Magazinul Cocor din centrul Bucureștiului ar putea fi scos la vânzare dacă acționarii își dau acordul pe 23 mai, când a fost convocată AGA, la cererea fondului de investiții Broadhurst Investments Limited, care deține 13,39% din Cocor, potrivit unui comunicat transmis BVB.
Disponibilitatea pentru cumpărare a românilor a crescut semnificativ în primul trimestru, ajungând la nivelul din septembrie 2008, înainte de criza financiară, cel mai probabil pe fondul reducerii cotei standard de TVA de la 24% la 20% din ianuarie, potrivit unui studiu GfK.
Grupul german Rewe vrea să ajungă la o rețea de 200 de magazine Penny Market în România până la sfârșitul anului și să modernizeze 50 din cele existente, începând cu toate unitățile din București și Oradea. Noul design va fi implementat în toate magazinele din rețea până la sfârșitul anului 2018.
Producătorul de medicamente Antibiotice Iași, controlat de stat prin Ministerul Sănătății, va deschide o reprezentanță în Vietnam, iar ținta de vânzări pentru această piață este de triplare până în 2020.
Generali România intră pe segmentul asigurărilor private de sănătate cu acoperire internațională, în parteneriat cu MediHelp International, unul dintre cei mai importanți brokeri de asigurări private de sănătate și asigurări medicale internaționale din Europa Centrală și de Est.