Guvernul britanic a cerut investigarea conducerii Thomas Cook cu privire la rolul pe care l-a avut în falimentarea celei mai vechi companii de turism din lume, potrivit Bloomberg și FT.
Concedierile din sectorul bancar global anunțate anul acesta vizează aproape 60.000 de angajați, majoritatea din Europa, unde dobânzile negative și încetinirea economiei împing creditorii spre reduceri drastice de costuri, potrivit Bloomberg.
Cel mai mare berar al lumii, compania Anheuser-Busch InBev (AB InBev), a atras 5 miliarde de dolari din listarea diviziei sale din regiunea Asia-Pacific pe bursa de la Hong Kong. Oferta publică inițială (IPO) a fost a doua ca mărime din acest an, fiind depășită doar de listarea Uber Technologies din luna mai.
Nissan și Carlos Ghosn vor plăti 16 milioane de dolari pentru a pune capăt unei investigații din partea Comisiei americane pentru bursă și valori mobiliare (SEC) legate de raportarea falsă a sumelor din pachetul de pensionare al fostului președinte al companiei, potrivit Bloomberg.
Economia Germaniei se confruntă cu cea mai slabă evoluție din ultimii aproape șapte ani, în contextul în care scăderea producției industriale se adâncește și presează guvernul să adopte stimulente fiscale, scrie Bloomberg, citând un raport Markit referior la intențiile de achiziții ale managerilor, aferent lunii septembrie.