Compania franceză DBT va instala, în următoarele săptămâni, prima sa stație de încărcare rapidă pentru mașini electrice din România, în urma unei colaborări parafate cu Telekom România.
Startup-ul american Instapage, cu un centru de aistență pentru clienți în județul Timiș, a atras 15 milioane de euro, în special de la Morgan Stanley Expansion Capital, divizie a băncii americane omonime. Instapage este o platformă care furnizează soluții pentru companiile cu publicitate online.
Statele membre UE, cu excepția României și a altor 3 țări, au agreat să colaboreze pentru încurajarea tehnologiei bazate pe inteligență artificiale (AI), în încercarea de a concura cu SUA și China, lideri pe acest segment.
Acțiunile europene au revenit pe creștere joi după ce temerile investitorilor legate de bombardarea Siriei de către SUA au fost, cel puțin pentru moment, temperate de noi comentarii pe Twitter din partea președintelui american Donald Trump.
Bursele globale sunt în scădere pe fondul escaladării tensiunilor geopolitice, după ce președintele SUA, Donald Trump, a amenințat că va bombarda Siria în replică la un presupus atac cu arme chimice al forțelor guvernamentale siriene.