Investitorii reacționează la măsurile pregătite de Guvern, anunțate anterior de Profit.ro - Leul se întărește iar dobânzile statului scad

Bloomberg   
Investitorii reacționează la măsurile pregătite de Guvern, anunțate anterior de Profit.ro - Leul se întărește iar dobânzile statului scad

Leul și titlurile de stat emise de Guvern s-au întărit astăzi, în contextul unui proiect amplu de măsuri bugetare pregătit de către Executiv pentru creșterea taxelor și reducerea cheltuielilor.

Leul s-a apreciat cu până la 0,2% față de euro, o evoluție mai bună decât a monedelor comparabile din regiune, potrivit agenției Bloomberg.

Urmărește-ne și pe Google News

Profit.ro a prezentat încă de dimineață pachetul de măsuri discutate de către România, reprezentată de Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene (MIPE), din informațiile Profit.ro, și Comisia Europeană. Guvernul a discutat acum o variantă de ultim set de măsuri cu Comisia Europeană, care prevede creșteri de taxe în valoare de 10,6 miliarde de lei în acest an, cu aplicare de la 1 august, și de 33,6 miliarde de lei anul următor (aplicare an întreg), la care se mai adaugă creșteri de taxe de 10,92 miliarde de lei de la 1 ianuarie, pentru un total în 2026 (majorări de taxe adoptate la 1 august 2025 și cele de la 1 ianuarie 2026) de 44,55 miliarde lei (2,19% din PIB), conform documentului obținut de Profit.ro și datat 30 iunie.

Titlurile de stat au crescut pe piața secundară, randamentul titlurilor pe 10 ani îndreptându-se câtre cea mai puternică scădere din aproape două luni.

ULTIMA ORĂ Călin Georgescu, trimis în judecată CITEȘTE ȘI ULTIMA ORĂ Călin Georgescu, trimis în judecată

Obligațiunile emise în dolari de statul român pe piețele externe se află printre titlurile cu cea mai bună evoluție dintre emitenții țări cu economii emergente.

Pe de altă parte, Bursa de Valori București a înregistrat scăderi, întrucât măsurile anunțate ar afecta profitabilitatea unor companii listate.

viewscnt
Afla mai multe despre
leu
curs
dobanzi