

Compania de dezvoltare și operare de proiecte de energie geotermală Green Tech International, listată anul trecut la Bursa de Valori București, a transmis că a demarat un proiect masiv de încălzire geotermală a Bucureștiului, pentru care a solicitat fonduri UE nerambursabile, anunțul fiind făcut odată cu cel privind prăbușirea cu 79% a profitului net pe 2025.
Cotația țițeiului de tip Brent are un salt de 10%, în contextul în care Iranul a inclus în măsurile de retailiere la atacul SUA și Israelului închiderea Strâmtorii Ormuz.
Compania de stat Nuclearelectrica (SNN), operatorul centralei nucleare de la Cernavodă, poartă negocieri foarte dure pentru asigurarea finanțării principalelor sale proiecte de investiții, retehnologizarea unității 1 și construirea reactoarelor 3 și 4 ale centralei.
Cancelarul german Friedrich Merz a solicitat partenerilor americani și europeni să înceapă planificarea viitorului Iranului și al regiunii, afirmând că poporul iranian merită un viitor mai bun după ce atacurile americane și israeliene l-au ucis pe liderul suprem al țării, relatează Reuters.
Președintele american Donald Trump anunță duminică pe rețeaua sa Truth Social că nouă nave iraniene au fost distruse și scufundate, relatează AFP.
TAROM pregătește o cursă specială care ar urma să aducă luni, de la Cairo, 360 de români care au ajuns în capitala Egiptului dinspre zonele de conflict din Orientul Mijlociu, inclusiv un grup de pelerini care vine din Israel.
Peste 1.000 de români din zonele de conflict ale Orientului Mijlociu au solicitat ajutorul autorităților consulare românești, cifră care nu include solicitările din Emirate, declară un oficial al Ministerului de Externe.
Cel puțin trei petroliere au fost avariate în largul Golfului după atacurile SUA și Israel asupra Iranului, urmate de represalii iraniene care au expus navele comerciale riscului de daune colaterale, au declarat duminică surse din domeniul naval și oficiali, citate de Reuters.
Președintele american Donald Trump a declarat presei că ”va vorbi” cu liderii iranieni, fără să spună când și cu cine. SUA și Israelul au ucis o parte semnificativă din vârful conducerii Iranului în atacuri aeriene, inclusiv pe liderul Ali Khamenei.
OpenAI a semnat un acord prin care va furniza modelul său de inteligență artificială Departamentului de Război al SUA. Anunțul lui Sam Altman vine la câteva ore după ce președintele Donald Trump a interzis agențiilor federale să mai folosească tehnologia rivalului Anthropic, transmite CNBC.
Israelul urmează să atace și mai puternic Iranul în următoarele zile, potrivit premierul israelian Benjamin Netanyahu. Campania americano-israeliană a intrat duminică în a doua zi, iar Iranul răspunde cu lovituri asupra Israelului, dar și asupra țărilor din Golf.
Ministerul român al Afacerilor Externe precizează că Ciprul nu a fost ținta atacurilor lansate de Iran, citând autoritățile de la Nicosia. MAE sfătuiește românii să-și înregistreze prezența la oficiul consular al Ambasadei României la Nicosia.
Prețul țițeiului Brent a crescut cu 10% la aproximativ 80 de dolari pe baril duminică, au declarat traderii de petrol, în timp ce analiștii au prezis că prețurile ar putea urca până la 100 de dolari după ce atacurile americane și israeliene asupra Iranului au aruncat Orientul Mijlociu într-un nou război, scrie Reuters.
Mai mulți utilizatori ai platformei americane de predicții Polymarket au câștigat sume substanțiale de bani pariind pe momentul în care vor avea loc atacurile americane asupra Iranului. Există suspiciuni de insider trading.
Membri ai comunității iraniene sărbătoresc atacul asupra conducerii Iranului în Parcul Herăstrău, din București.
Președintele Nicușor Dan spune că România este „în deplină siguranță și nu se află sub niciun fel de amenințare directă”, în contextul conflictului din Orientul Mijlociu. El transmite cetățenilor români din zonele de conflict să rămână calmi și să urmeze instrucțiunile și mesajele transmise de către Ministerul de Externe și de autoritățile locale din statele în care se află.
Iranul anunță că a lovit un petrolier, care acum e pe cale să se scufunde, în Strâmtoarea Ormuz. Un alt vas a fost lovit în largul Omanului.
Pentru o sinteza cu cele mai importante evenimente economice ale zilei te rugam sa te abonezi la newsletter:
| 1 EUR | 5.2488 | -0.0093 | -0.18 % |
| 1 USD | 4.5102 | -0.0121 | -0.27 % |
| 1 GBP | 6.0718 | -0.0059 | -0.10 % |
| 1 CHF | 5.7242 | -0.0023 | -0.04 % |
Curs BNR oferit de cursvalutar.ro